ABD'de son 48 saatte yedi silahlı saldırı meydana geldi; En az 10 kişi öldü

ABD’de arka arkaya gelen silahlı saldırılar gözleri, silah reformu beklentisiyle Washington’a çevirdi

© AP
ABD'de son 48 saatte yedi silahlı saldırı meydana geldi; En az 10 kişi öldü

ABD’de son 48 saat içinde en az 10 kişinin hayatını kaybettiği yedi silahlı saldırı olayı gerçekleşti. Kongre’de çok sayıda senatör, ülkedeki silah şiddeti sorununa dair “ciddi” adımlar atılması yönündeki çağrılarını artırdı.

The Independent’ta yer alan habere göre, ABD’de hafta sonu boyunca çok sayıda silahlı saldırı olayı yaşandı.

Tennessee eyaletinin Chattanooga şehrinde bir bar çıkışında meydana gelen saldırıda üç kişi hayatını kaybetti, 14 kişi yaralandı. Arizona’nın mesa şehrinde bir gece kulübünün otoparkındaki saldırıda iki kişi hayatını kaybetti

Güney Carolina’da ise bir mezuniyet partisinde, araçla geçen saldırdan bir kişinin ölümüne, yedi kişinin yaralanmasına neden oldu. Philedelphia’da ise birden fazla saldırganın olduğu tahmin edilen saldırıda üç kişi hayatını kaybetti

11 kişi yaralandı. Georgia’nın Macron şehrinde, 19 yaşında bir genç vurularak öldürüldü. Texas’ta da yine bir mezuniyet partisinde, neredeyse 100 gencin içeride olduğu bir evde silahlı saldırı yaşandı. Beş genç yaralandı.

ABD’de arka arkaya gelen silahlı saldırılar gözleri, silah reformu beklentisiyle Washington’a çevirdi.

Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti’den bir grup senatör, silahlara ilişkin reformlar üzerine çalışmaya başladı.

Demokrat Partili Senatör Chris Murphy, “Daha önce bunun kadar ciddi müzakereler görmemiştim. Giderek daha fazla Cumhuriyetçi siyasetçi masaya oturarak silah yasalarını değiştirmek ve ruh sağlığına yatırım yapmak konusunda konuşuyor” dedi.

Öte yandan silah yasasına ilişkin reformlar kapsamında, yasak ya da geniş sicil araştırması gibi adımlar atılması beklenmiyor. 

SIRADAKİ HABER