ABD'den Çin'e korona virüsü davası: Veriler gizlendi

ABD'nin Missouri eyaletinin başsavcılığı, Çin hükümeti ve Çin Komünist Partisi'ni 'korona virüsü salgınını durdurmak için neredeyse hiçbir şey yapmamakla ve verileri gizlemekle' suçlayarak dava açtı. Temsilciler Meclisi'nden 22 Cumhuriyetçi üye de, hükümetten Çin'e dava açılmasını talep etti.

© AP
ABD'den Çin'e korona virüsü davası: Veriler gizlendi

ABD’nin Missouri eyaleti, korona virüsü salgınıyla ilgili dünyaya yalan söylemekle suçladığı Çin hükümetini dava etti. Missouri Başsavcılığı, Çin hükümeti ve Çin Komünist Partisi’ni salgında ‘bilgi gizlediği, ihbarda bulunanları tutukladığı ve salgının bulaşıcı doğasını inkar ettiği’ gerekçesiyle mahkemeye verdi.

İddianamede Missouri eyaleti başsavcısı Eric Schmitt, Pekin hükümetini ‘virüsü durdurmak için yeterince çaba göstermemekle’ suçladı. İddianamede şu ifadelere yer verildi: “Çin hükümeti, Kovid-19 tehlikesi ve bulaşıcı doğası hakkında dünyaya yalan söyledi ve hastalığın yayılmasını durdurmak için neredeyse hiçbir şey yapmadı. Çin hükümeti bu eylerimlerinden sorumlu tutulmalı”

TEMSİLCİLER MECLİSİ’NDEN DE DAVA TALEBİ

Öte yandan ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin 22 Cumhuriyetçi üyesi, Trump yönetiminden Uluslararası Adalet Divanı’nda Çin’e karşı dava açmasını istiyor. (AA)

SIRADAKİ HABER