ABD'den İran'a yeni yaptırımlar: Devrim Muhafızları komutanı da listede

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İran'da yönelik yeni yaptırımları duyurdu. Devrim Muhafızları Komutanı Osanloo'nun da yaptırım listesinde yer aldığı belirtildi.

© REUTERS
ABD'den İran'a yeni yaptırımlar: Devrim Muhafızları komutanı da listede

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İran’ın Batı Azerbaycan ve Kürdistan eyaletlerinde protestoculara karşı şiddet kullanılmasından sorumlu tuttukları üç yetkiliye yaptırım uyguladıklarını açıkladı. Blinken yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, İranlı yetkililerin barışçıl protestoculara karşı şiddeti tırmandırdığına dair haberlerden büyük endişe duyuyor. Bugün (dün) bildirildiğine göre İran'ın Kürdistan eyaleti ve çevresindeki barışçıl hükûmet karşıtı protestolara yönelik şiddet içeren baskılarını artıran İran Devrim Muhafızları Kolordu (IRGC) güçleri de dahil olmak üzere İran güvenlik güçleri için ek adımlar atıyoruz" ifadelerini kullandı.

'SİLAHSIZ PROTESTOCULARA KARŞI SİLAH KULLANILMASINA İZİN VERDİ'
AA'nın aktardığına göre Antony Blinken, ABD Hazine Bakanlığı'nın İran'ın Batı Azerbaycan eyaleti Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Taghi Osanloo'yu yaptırım listesine aldığını bildirdi. Hazine Bakanlığı'nın ayrıca protestocuların toplu tutuklanması emrini verdiği bildirilen Sanandaj İran Kolluk Güçleri Komutanı Alireza Moradi'ye de yaptırım uyguladığını belirten Blinken, "Kasım 2019'da ülke çapındaki protestolar sırasında Moradi, Sanandaj'da silahsız protestoculara karşı silah kullanılmasına izin verdi" iddiasında bulundu.

Blinken ayrıca Hazine Bakanlığı'nın, Kürdistan eyaletine bağlı Sanandaj ili Valisi ve eski Devrim Muhafızları komutanlarından Hasan Askeri'yi de yaptırım listesine aldığını kaydetti.

İRAN İNSAN HAKLARI ÖRGÜTÜ: PROTESTOLARDA 378 KİŞİ ÖLDÜ
İran'ın Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Kürt kenti Mahabad'da düzenlenen Mahsa Jîna Amini protestolarına güvenlik güçleri protestoculara ateş açmıştı. Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü 17 Kasım'da yayınladığı raporda, gösterilerde 378 kişinin öldüğünü duyurmuştu. 

Raporda, İran’ın idari bolgeleri olan Sistan-Beluçistan eyaletinde 123, Tahran'da 39, Mazenderan'da 33, Kürdistan'da 32, Gilan ve Batı Azerbaycan'da 23'er, Kirmanşah'ta 14, Elborz'da 15, Huzistan ve Horasan-ı Rezevi'de 5'er, İsfahan ve Zencan'da 4'er, Merkezi ve Loristan'da 3'er, Kazvin, Kohgiluye-Buyer Ahmed, Doğu Azerbaycan, Erdebil, İylam, Buşehr ve Hemedan'da ikişer, Simnan ve Kirman'da da birer göstericinin yaşamını yitirdiği kaydedilmişti.

SIRADAKİ HABER