ABD'den İran'a zeytin dalı: Ön şartsız müzakerelere hazırız

İran ile “nükleer silah” gerginliği yaşayan ABD’den, Tahran’la müzakere masasına oturulmasına ilişkin açıklama geldi.

© REUTERS
ABD'den İran'a zeytin dalı: Ön şartsız müzakerelere hazırız

İran ile “nükleer silah” gerginliği yaşayan ABD’den, Tahran’la müzakere masasına oturulmasına ilişkin açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İranlı yetkililerle ön şartsız görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

Pompeo’nun bu açıklamasından önce de ABD’nin ekonomik yaptırımlara maruz kalan İran tarafından tansiyonu artıracak bir açıklama yapılmıştı. İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in ordudan sorumlu yardımcısı Yahya Rahim Safavi, Basra Körfezi'ndeki ABD gemilerinin füze menziline girdiğini söylemişti.

Safavi, “ABD'liler bölgedeki silahlı kuvvetlerinin ordu menzilimizde olduğunun farkındalar. Ayrıca körfezdeki bütün ABD ve diğer ülkelerin deniz güçleri de Devrim Muhafızları'nın füze ile vurabileceği mesafede" dedi.

Safavi, bölgede çıkacak bir çatışmanın ekonomik sonuçları olduğunu, ABD ile Avrupa’nın bunu kaldıramayacağını söyledi:

“Basra Körfezi'nde sıkılacak ilk kurşun petrolün varil fiyatını 100 dolardan fazla artıracaktır. ABD'nin müttefikleri ve Avrupa bu yükü kaldıramaz.”

ABD Başkanı Donald Trump, Japonya ziyareti sırasında İran’la yaşanan gerginliğe ilişkin açıklamalar yapmış, “Biz İran’da rejim değişikliği peşinde değiliz,  nükleer silah istemiyoruz” demişti. Trump, Japonya Başbakanı Abe’nin İran’la müzakerelerde arabuluculuk yapma teklifine de olumlu yanıt vermişti. İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani de ABD’nin kendilerine saygı göstermesi durumunda müzakerelere açık olabileceklerini açıklamıştı.

ABD ve İran arasındaki anlaşmazlık, geçtiğimiz yıl ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer sözleşmeden ayrılma kararını almasıyla başlamıştı. Tahran'a ekonomik yaptırım uygulama kararı alan Washington, müttefiklerinden de yaptırıma uyarak İran'dan petrol alımını durdurmalarını istemişti. Geçtiğimiz haftalarda ABD'nin Körfez bölgesine savaş gemisi sevk etmesi, gerginliklere askerî bir boyut kazandırmıştı.

SIRADAKİ HABER