ABD'den İran yaptırımlarında Türkiye'ye imtiyaz sinyali

ABD'nin İran yaptırımlarından sorumlu özel temsilcisi Brian Hook, 4 Kasım'da yürürlüğe petrol yaptırımları konusunda gazetecilere brifing verdi. Hook, Türkiye'nin İran'la ticari ilişkilerinin kaçınılmaz olduğunu belirterek, "Güvenliğimiz kadar müttefiklerimizin çıkarlarını da dikkate alıyoruz" dedi.

© Getty Images
ABD'den İran yaptırımlarında Türkiye'ye imtiyaz sinyali

ABD’nin İran’ın enerji sektörüne yönelik yeni yaptırımlarının 4 Kasım’da devreye girmesi öncesinde, Washington’dan Ankara’ya imtiyaz sinyali geldi. Amerikan yönetiminin İran yaptırımlarından sorumlu özel danışmanı Brian Hook, Türkiye’nin endişelerinin dikkate alındığını ve ilgili görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

İran’ın geçen yıl Türkiye’nin ham petrol ithalinin neredeyse yarısını karşılaması nedeniyle Ankara, ABD’nin petrol yaptırımlarına tepki göstermişti.

Hook ise telekonferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye ile müzakere ediyoruz, müttefiklerimizin ihtiyaçlarını dışlamıyoruz” ifadelerini kullandı. “Önceliğimiz güvenlik ancak İran ile ticaret ilişkileri kaçınılmaz olan müttefiklerimiz var. Türkiye ile müzakerelerimiz sürüyor. Güvenliğimiz kadar müttefiklerimizin çıkarlarını da dikkate alıyoruz” diyen Amerikalı yetkili, “Türkiye bu anlamda önemli bir örnek. Türkiye ekonomisinin durumunu ve İran ile ticari ilişkilerinin önemini biliyoruz” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’A BRUNSON TEŞEKKÜRÜ

Hook, Türkiye’de iki yıla yakın süre tutuklu kalan Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın geçen hafta serbest bırakılması konusunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Amerikalı yetkili, İran’ın balistik füze faaliyetlerinin caydırılması gerektiğini, yaptırımların da bu nedenle gerekli olduğunu savundu. Hock, İran’ın nükleer anlaşmadan çekilmesini istemeyen Avrupa ülkelerinin Tahran’la ticaret için yeni bir mekanizma oluşturma çabasının da karşılık bulmayacağı görüşünü dile getirdi; 100’den fazla yabancı şirketin yakında İran’dan çekileceğini öne sürdü. Hock, ABD’nin petrol yaptırımlarının piyasalarda sıkıntı yaratmayacağını, tedarik sıkıntısı olmadığını da savundu.

SIRADAKİ HABER