ABD'den Kerkük planı

Kerkük’ün farklı kesimlerden oluşan temsilcilerin Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD’lilerle görüştüğü ve Peşmerge’nin kente dönmesini talep ettiği belirtildi.

© AFP
ABD'den Kerkük planı

Konuyla ilgili K24’e konuşan Irak Parlamentosu’nun eski üyesi Şaxewan Abdullah, ABD’nin Kerkük’le ilgili bir projesi olduğunu ve ABD’lilerin Peşmerge güçlerinin Kerkük’e dönmesinin gerekliliğine vurgu yaptığını söyledi.

ABD’lilerin Haşdi Şabi güçlerinin Kerkük’te olmasını istemediğini kaydeden Abdullah, toplantıda Kerkük petrolünün tankerlerle İran’a gönderilmesiyle ilgili ABD’lilerin uyarıda bulunduğunu ifade etti.

Abdullah, “ABD, 2014 öncesinde olduğu gibi Peşmerge ve Irak Ordusu’nun Kerkük çevresini korumasını istiyor. Kerkük petrolünün İran’a gönderilmeye devam edilmesi durumunda Irak’a da yaptırım uygulanacağını vurguladılar. Kerkük’ün ekonomik bir merkez haline gelmesinden ve güvenliğin sağlanmasının ardından ABD’li yatırımcıların kente gelmesinden söz edildi” diye konuştu.

Mobil uygulamayı indirin, haber cebinize gelsin

Öte yandan K24’ün edindiği bilgiye göre, KDP’li bir heyet Bağdat’ta ABD’li askeri yetkililerle bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda birçok konunun konuşulduğu bilgisine ulaşılırken, özellikle de Kerkük’ün masaya yatırıldığı belirtildi.

Peşmerge’nin Kerkük’e dönmesinin gerekliliği üzerinde durulan toplantıda, kentle ilgili siyasi ve ekonomik konuların da gündeme geldiği bilgisine ulaşıldı.

Kaynak k24

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2019, 00:13
SIRADAKİ HABER