ABD'den Ortadoğu'ya önemli sevkiyat

ABD "USS Arlington" amfibi gemisi ile bir Patriot hava savunma bataryasını Ortadoğu'ya göndereceği bildirildi.

© AP
ABD'den Ortadoğu'ya önemli sevkiyat

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran'la artan gerilim üzerine Ortadoğu'ya "USS Arlington" amfibi savaş gemisini ve bir Patriot hava savunma bataryasını sevk ettiğini açıkladı.

Pentagon'dan yapılan yazılı açıklamada, "Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanlığı’nın hafta başında talep ettiği ek askeri güç talebinin bir parçası olarak, komutanlığın görev bölgesine USS Arlington (LPD-24) gemisi ve bir Patriot bataryasının gönderilmesini onayladı" ifadelerine yer verildi.

Bu unsurların da İran'ın ABD'ye ait bazı hedeflere saldırmayı planladığı iddiaları üzerine hafta başında bölgeye gönderilen "USS Abraham Lincoln" Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile Bombardıman Görev Gücüne katılacağı belirtilen açıklamada, "Savunma Bakanlığı İran rejimi, ordusu ve destekledikleri güçlerin faaliyetlerini yakından izlemektedir" denildi.

ÖNCEKİ SEVKİYATLAR

ABD, hafta başında İran'ı hedef göstererek, USS Abraham Lincoln uçak gemisi ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçağından oluşan bir görev grubunu Körfez bölgesine sevk etmişti.

Ayrıca Ortadoğu’daki Bahreyn merkezli 5’inci Filonun Komutanı Amiral Yardımcısı Jim Malloy da İran’a rağmen uçak gemisinin Hürmüz Boğazı'na gönderilmesinin engellenemeyeceğini söylemişti.

Yine Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, geçtiğimiz hafta İran'a mesaj vermek üzere "USS Abraham Lincoln" uçak gemisi taaruz grubu ile bir bombardıman görev gücünü Ortadoğu'ya sevk edeceklerini duyurmuştu.

İRAN’A YAPTIRIMLAR

ABD yönetimi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan Mayıs 2018'de tek taraflı çekilerek İran'a yönelik yaptırımları geri getirmişti.

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 8 ülkeye İran'a petrol yaptırımlarından muafiyet getiren ABD, İran petrol ihracatını sıfıra indirme hedefiyle 2 Mayıs 2019 itibariyle muafiyetleri sonlandırma kararı almıştı.

Bu karardan sonra Washington - Tahran hattında gerilim yeniden yükseldi.

SIRADAKİ HABER