ABD'den Rojava'ya yeni silah sevkiyatı

ABD, Suriye'den çekilmeye karar verdi ama iddiaya göre, QSD'nin denetimindeki bölgelerde bulunan üslerine dün 250 TIR'lık silah ve ekipman sevkiyatı yaptı.

© AFP
ABD'den Rojava'ya yeni silah sevkiyatı

ABD'nin dün Suriye Demokratik Güçleri'nin (QSD) denetimindeki Kuzey Suriye'nin (Rojava) çeşitli kentlerindeki üslerine 250 TIR'a yüklü silah ve ekipman gönderdiği öne sürüldü.

ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyona ait silah yüklü 250 TIR'ın Perşembe akşamı Halep kırsalı, Rakka ve Haseke’ye ulaştığı belirtildi. Haber, yerel kaynaklar tarafından doğrulansa da sevkiya ilişkin bir görüntüye ulaşılamadı.

Gönderilen silah ve ekipmanların, Kobani, Ayn İsa, Rakka ve Til Temir’deki ABD askeri üslerine dağıtıldığı belirtildi.

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon), çekilme sürecine destek olmak üzere Suriye'ye ek asker ve silah gönderdiği bildirildi.

İsmini açıklanmayan bir Pentagon yetkilisinin, "Çekilme sürecinde bölgedeki ekipman ve kuvvetlerin korunması için ABD'nin Suriye'ye ek asker gönderdiği bilgisini teyit ediyorum" dediği öne sürüldü.

ABD Başkanı Donald Trump geçen ay ABD askerlerini Suriye'den çekme kararı almıştı. ABD'nin Suriye'de 2 bin dolayında askeri olduğu tahmin ediliyor. Çekilmenin 4 ay içinde gerçekleşeceği açıklanmıştı. Çekilme kararına ABD  yönetiminden de itirazlar gelmişti. 

SIRADAKİ HABER