ABD'den savaş ilanı gibi karar: Ortadoğu'ya 120 bin asker

New York Times gezetesinde yer alan ve Pentagon'dan yetkililere dayandırılan bir iddiaya göre,

© AP
ABD'den savaş ilanı gibi karar: Ortadoğu'ya 120 bin asker

New York Times gezetesinde yer alan ve Pentagon'dan yetkililere dayandırılan bir iddiaya göre, ABD ile İran arasında her geçen gün artan gerginlik nedeniyle ABD'nin, Ortadoğu'ya 120 bin asker göndereceği ileri sürüldü.
Dünyanın önde gelen medya kuruluşlarından New York Times gazetesi ABD'nin İran ile ilgili planlarını sütunlarına taşıdı.

Gazetenin haberine göre, Pentagon İran'a karşı uygulanacak harekat planının detaylarını ABD Başkanı Donald Trump'a takdim etti.

Bu harekat planına göre ABD Ortadoğu'ya 120 bin asker gönderecek. Bu rakam ABD'nin 2003 yılında Irak'a düzenlediği harekat esnasında bölgede sahip olduğu asker sayısına yakın.

Times haberinde Bölgedeki askerlerin birincil görevinin bölgedeki mevcut unsurları korumak ve İran'ın nükleer çalışmalarını engellemek olarak ifade edildi.

Ciddi Bir Savaş Hazırlığı Var

Dün Beyaz Saray'da ABD Başkanı Donald Trump'a, "İran'da rejim değişecek mi?" sorusu soruldu. Trump bu soruya, "İran'da neler olacağını hep birlikte göreceğiz." cevabını verdi.

ABD'nin bu planlarının gerçekleşmesi İran'la savaş riskini ciddi anlamda artırıyor. Ülkeler bu bu zamana kadar karşılıklı açıklamalarla birbirlerini tahrik ediyorlardı. Ancak ilk kez ciddi anlamda askeri hazırlıklar başladı.

SIRADAKİ HABER