ABD'den Türkiye'ye: İkisini birden alamazsınız

ABD'den Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almasına ilişkin bir açıklama daha geldiği belirtildi.

© Getty Images
ABD'den Türkiye'ye: İkisini birden alamazsınız

ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, F-35 jetleri almak istiyorsa Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın almaktan vazgeçmesi gerektiğini belirterek, “ikisini birden alamazsınız” dedi.

Kay Bailey Hutchison, CNBC televizyonuna demecinde, Rusya’yı “NATO’yu bölmenin ve güçsüzleştirmenin yollarını bulmaya çalışmakla” suçladı, Türkiye’nin S-400 satın almasının da Rusya’nın “bu planlarının gerçekleşmesine yardımcı olacağını” vurguladı.

Ayrıca Hutchison “bir Rus hava savunma sisteminin F-35 jetleriyle aynı askeri denetim mekanizması içerisinde yer almasının kabul edilemez” olduğunu belirterek, Türk yetkililere hitaben "Bir seçim yapmalısınız. Ya birini ya diğerini alabilirsiniz, ancak ikisini birden alamazsınız" dedi.

Washington, savunma sistemini S-400 bataryalarına entegre etmesinin Türkiye’nin kendisinin de üretim partneri olduğu F-35 uçağı programının güvenliği için bir risk olduğunu savunuyor.

Ayrıca CNBC’nin haberinde, “Türkiye’nin S-400 alımını iptal edip seçimini ABD yapımı Patriot füzeleri satın almaktan yana kullanması için, bu haftanın sonuna kadar zamanı olduğu” belirtildi.

Ankara ise S-400'lerin, Türkiye’ye konuşlandırılacak F-35'lere karşı oluşturabileceği riskleri değerlendirmek amacıyla çalışma grubu kurulması için ABD'ye teklif götürmüştü. Çalışma grubunun kurulup kurulmayacağına dair resmi bir açıklama yapılmış değil. Bunun yanında, Pentagon’un çalışma grubu fikrine sıcak bakmadığı biliniyor.

Rusya ise ABD’nin S-400 satın alması konusunda Türkiye’ye ültimatomlar vermesinin kabul edilemez bir davranış olduğunu söylüyor. Rus yetkililer ayrıca, S-400’lerden vazgeçilmeyeceğini Türkiye defalarca doğruladığını belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2019, 12:47
SIRADAKİ HABER