ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Biden'ın Afganistan'dan çekilme kararını savundu

'Afganistan'a gidiş nedenimiz bakımından hedeflerimize ulaşmayı başardık'

© REUTERS
ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Biden'ın Afganistan'dan çekilme kararını savundu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, CNN televizyonundan Jake Tapper'ın, ABD Başkanı Joe Biden'ın geçen ayki bir konuşmasında, Afganistan'da Taliban'ın topyekun zaferinin "oldukça ihtimal dışı" olduğuna dair sözlerini hatırlatarak "Biden bu konuda nasıl böyle bir yanlış yaptı?" sorusuna şöyle cevap verdi:

"Önce bunu bağlamına oturtalım. Daha önce değindiğimiz gibi, belli bir amaç için Afganistan'daydık, 11 Eylül'de bize saldıranlarla ilgili olarak."

ABD'nin Usame Bin Ladin'i adalate teslim etme ve El Kaide örgütünün kapasitesini ortadan akldırma amacına ulaştığını belirten Blinken, "Afganistan'a gidiş nedenimiz bakımından hedeflerimize ulaşmayı başardık" dedi.

"Birliklerimizi orada tutarak statükoyu koruma fikrinin yanlık olduğu kanısındayım" diyen Blinken, ABD'nin askeri varlığının devam edip etmemesinden bağımsız olarak Taliban'ın ABD'ye yönelik saldırıları 1 Mayıs'tan sonra artacak ve "vilayet merkezlerini geri almak için saldırısı başlayacaktı" ifadelerini kullandı.

Blinken, "Bölgede herhangi bir terörist tehdidin ortaya çıkıp çıkmayacağını görme ve bununla başa çıkabilme kapasitesini koruyacağız" dedi.(BBC)

SIRADAKİ HABER