ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye'yi özgürlüklere saygı duymaya çağırıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı, Gezi Parkı soruşturmasında yargılanan 16 isim hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle iddianameye ilişkin açıklama yaptı.

© AP
ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye'yi özgürlüklere saygı duymaya çağırıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı, Gezi Parkı soruşturmasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları istenen 16 isimle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Birleşik Devletler, Türkiye'deki savcıların 16 sivil, medya ve iş dünyasından lider hakkındaki suçlamalarından büyük kaygı duymaktadır. İfade özgürlüğü hakkının kullanılması ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla sonuçlanmamalı" ifadeleri kullanıldı.
 
'ÖZGÜRLÜKLERE SAYGI DUYMAYA ÇAĞIRIYORUZ'
 
ABD Dışişleri'nin açıklamasında,"Türkiye'yi özgürlüklere saygı duymaya ve keyfi bir şekilde tutuklu bulunanları serbest bırakmaya çağırıyoruz" denildi.
 
Mehmet Osman Kavala, Mehmet Ali Alabora, Can Dündar ve Mücella Yapıcı'nın da aralarında bulunduğu 16 kişi hakkında "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından iddianame düzenlenmiş ve bu kişiler için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilmişti.

SIRADAKİ HABER