ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi: Türkiye'ye acil olarak Suriye'de istihbarat ve ekipman desteği vermenin yollarını arıyoruz

"Bu, Amerikan birimlerinin askeri hareketini içermeyecek"

© AFP
ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi: Türkiye'ye acil olarak Suriye'de istihbarat ve ekipman desteği vermenin yollarını arıyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Türkiye'ye acil olarak Suriye'de istihbarat ve ekipman desteği vermenin yollarını aradıklarını bildirdi.

Reuters haber ajansında yer alan habere göre, isminin açıklanmasını istemeyen yetkili, gazetecilere açıklama yaparak, "Türklere destek verme yöntemleri üzerinde çalışıyoruz; ama bu, Amerikan birimlerinin askeri hareketini içermeyecek" dedi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "NATO müttefiki ve büyük bir askeri ticaret ortağı olarak Türklerle çeşitli istihbarat paylaşımı ve ekipman ilişkimiz var. Onlara acil olarak yardımcı olmak için neler yapabileceğimize bakıyoruz" diye konuştu.

"Mültecileri Türkiye'ye doğru yöneltme amacıyla yapılan bu saldırı..."
Esad güçlerinin Rusya'ya fazlasıyla bağımlı olduğunu ve Şam'daki yetkililerin Moskova'nın desteği ve onayı olmadan İdlib saldırısını yapamayacağını söyleyen yetkili, "Mültecileri Türkiye'ye doğru yöneltme amacıyla yapılan bu saldırının … Rusya'nın sadece izniyle değil Rus hava gücü olmadan da yapılamayacağını" ifade etti.

Yetkili, "Her tür stratejik hava ve füze saldırısının yakın koordinasyonu söz konusu. Bu kez de böyle mi oldu bilmiyorum, ama böyle olduğunu defalarca gördük" diye konuştu.

SIRADAKİ HABER