ABD Erdoğan’ın ziyaretine tepkiler artıyor

Erdoğan’ın bugün başlayacak ABD gezisi öncesinde, Amerikan Kongresi’nde Demokratlar ve Cumhuriyetçiler ikinci kez ortak bir girişime imza attı

© AP
ABD Erdoğan’ın ziyaretine tepkiler artıyor

Erdoğan’ın bugün başlayacak ABD gezisi öncesinde, Amerikan Kongresi’nde Demokratlar ve Cumhuriyetçiler ikinci kez ortak bir girişime imza attı ve ABD Başkanı Donald Trump’a, “Erdoğan davetini iptal et” çağrısı yaptı.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ve Demokrat Parti üyesi Eliot Engel’in girişimi, “Temsilci Eliot Engel, iki partinin de desteklediği ve Başkan Trump’ın, Beyaz Saray’ın Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a davetini iptal etmesini isteyen çağrıya öncülük ediyor” satırlarıyla kamuoyuna duyuruldu.

Eliot’un başını çektiği çağrıyı içeren mektupta şu Kongre üyelerinin imzaları bulunuyor:

Colin Allred, Gus Bilirakis, Gerald Connolly, Jim Costa, Ted Deutch, Adriano Espaillat, William Keating, Peter King, James McGovern, Ilhan Omar, Jamie Raskin, Brad Sherman, Albio Sires, Dina Titus, Juan Vargas, Susan Wild.

Mektupta imzası bulunan Omar, Türkiye’ye yaptırım ve soykırım tasarılarına hayır oyu vermesi nedeniyle tepkilerin hedefi haline gelmişti. Minnesota’dan Kongre üyesi Omar’a, Erdoğan’ın dayısının oğlu Halil Mutlu’nun bin 500 dolar bağışta bulunduğu açıklanmıştı.

Eliot’un, Türkiye’ye karşı Kuzey Suriye harekatı nedeniyle hazırladığı yaptırım tasarısında, ‘Saldırıya müdahil olan üst düzey Türk yetkililerine yönelik yaptırım ve ABD’ye girişlerinin yasaklanması, Suriye’de faaliyet gösteren Türk güçlerine silah akışının durdurulması, Türk ordusu ve savunma sanayi ile iş yapan Türk finansal kuruluşlarına acil yaptırım uygulanması, 231. madde gereği, Türkiye’ye 30 gün içinde S-400 satın alması nedeniyle yaptırım uygulanması, ABD yönetiminden, Suriye’de tutulan IŞİD tutuklularının usulüne uygun bir şekilde gözaltına tutulması ve ABD güvenliğine tehdit oluşturmamasının sağlanması için bir plan kaleme almasının istenmesi gibi maddeler yer almıştı.

ABD Kongresi, 29 Ekim’de hem Ermeni Soykırımı’nı tanıyan hem de Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını içeren iki ayrı tasarıyı onaylamıştı.

Tasarının yasalaşabilmesi için Senato’nun onayı ve Trump’ın imzası gerekiyor.

Liz Cheney: Erdoğan’ın son ziyaretinde ABD vatandaşlarına saldıran hiç kimse ülkeye sokulmamalı
ABD Kongresi’nin etkin isimlerinden ve eski ABD başkan yardımcılarından Dick Cheney’in kızı Liz Cheney, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya seslendi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son ziyareti sırasında Amerikan vatandaşlarına saldırıda bulunan hiç kimsenin ülkeye sokulmaması çağrısında bulundu.

Sosyal medya hesabından, Pompeo’ya seslendiği bir paylaşım yapan Cheney, “Pompeo, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son ziyareti sırasında, Amerikalı protestoculara saldırıda yer alan hiçbir bireyin ülkeye girişine izin vermemeli” ifadelerini kullandı.

“Amerika vatandaşlarımıza saldırılara müsamaha göstermeyecek” paylaşımında bulunan Cheney, daha önce de Kongre’de Türkiye karşıtı yaptırımların onaylanması için büyük çaba göstermiş ve tasarının neredeyse oy birliği denebilecek bir çoğunlukla Kongre’den geçmesinin ardından, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Müttefiklerimize yönelik zorbalığı nedeniyle Erdoğan’ı cezalandıran sert yaptırımlar bugün onaylandı” ifadelerini kullanmıştı.

Liz Cheney şu ifadeleri kullandı:

Erdoğan’ın sözde ‘güvenlik personeli’, Türk elçiliğinin dışında barışçıl gösteri yapanlara saldırdı. En az 11 kişi yaralandı o gün. Aralarında Amerikalıların anayasal haklarını korumakla görevli kamu görevlileri de bulunuyordu. 2017’deki çatışmalar, Erdoğan’ın haydutlarının, ABD ziyareti sırasında Amerikan vatandaşlarına karşı kullandığı ilk otoriter taktikler değildi. 

Bu davranış ne yazık ki Erdoğan’ın topraklarında yaygın. Orada da yanlış ve rahatsız edici, Amerikan değerlerine bir hakarettir ve burada kesinlikle kabul edilemez. Erdoğan rejiminin masum sivillere yönelik şiddete başvurması her yerde insanlık dışı, medeniyet dışı ve kabul edilemez.”

Cheney daha önceki bir paylaşımında Erdoğan’a yönelik tepkisini şu satırlarla ifade etmişti:

Türkiye’nin askeri saldırısı, pek çok sivilin ölümüne ya da yerlerinden edilmesine neden oldu, IŞİD militanlarının serbest kalmasıyla, Rusya, İran ve Esad rejiminin güçlenmesiyle sonuçlandı. Bugün Temsilciler Meclisi tarafından bugün onaylanan yaptırımlar, Kürt müttefiklerimize karşı zorbalıkları nedeniyle onları (Türkiye) cezalandıracak.”

SIRADAKİ HABER