ABD, Güney Kıbrıs'a yönelik silah ambargosunu kaldırdı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD'nin Kıbrıs yönetimine yönelik silah ambargosunu 2021 mali yılı için kaldırdığını bildirdi.

© REUTERS
ABD, Güney Kıbrıs'a yönelik silah ambargosunu kaldırdı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, yaptığı yazılı açıklamada, Pompeo ve Anastasiadis'in yaptıkları telefon görüşmesinde, "ABD-Kıbrıs ilişkilerinin derinleştirilmesi" konusunun ele alındığını vurguladı.

Açıklamada, "Pompeo, Anastasiadis'e, 2021 mali yılı için Kıbrıs'a giden ya da Kıbrıs'tan çıkan, Uluslararası Silah Kaçakçılığı Düzenlemesi altında kontrol edilen ölümcül olmayan savunma malzemeleri ve savunma hizmetlerinin ihracatı, yeniden ihracatı, yeniden transferi ve geçici ithalatına yönelik kısıtlamaları kaldırma kararını bildirdi" ifadeleri yer aldı.

Görüşmede Pompeo'nun, tüm Kıbrıslılar ve bölge halkının yararına olacak şekilde adanın "iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon olarak yeniden birleşmesi" için kapsamlı bir karara varılmasını desteklediğini vurguladığı aktarıldı. 

Pompeo'dan açıklama

Mike Pompeo ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ı "Doğu Akdeniz’deki kilit ortağımız" olarak nitelendirdi.

Kıbrıs ile savunma işbirliğini derinleştirdiklerinin altını çizen Pompeo, "Gelecek mali yıl için Kıbrıs'a öldürücü olmayan savunma malzemeleri ve hizmetlerinin satışına yönelik kısıtlamaları kaldıracağız" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın 20 Aralık 2019’da imzaladığı, “2020 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası” ve  "İlave Konsolide Tahsisatlar Yasası” kapsamında ABD’nin 1987'den beri Kıbrıs'a uyguladığı silah ambargosunun kaldırılması öngörülüyordu. Trump, silah ambargosunun kaldırılması yetkisini 14 Nisan'da imzaladığı kararname ile Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya devretmişti. 

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 23:19
SIRADAKİ HABER