ABD istihbaratı: Moskova yakınındaki Dugina suikastının arkasında Ukrayna var

ABD istihbaratı, Putin'in beyni' olarak bilinen milliyetçi ve Kremlin yanlısı düşünür Aleksandr Dugin’in kızı siyasi yorumcu Darya Dugina’nın Ağustos ayında Moskova yakınlarındaki Odintsovo'da öldürülmesinin ardında Ukrayna'nın olduğu sonucuna vardı.

© REUTERS
ABD istihbaratı: Moskova yakınındaki Dugina suikastının arkasında Ukrayna var

New York Times'a konuşan yetkililer; ABD'nin ne suikastte yer aldığını ne de istihbarat vb. sağlayarak destek verdiğini söyledi.

Yetkililer ayrıca ABD'nin Dugina'nın öldürülmesiyle sonuçlanan operasyondan haberdar olmadığını, kendilerine haber verilse buna karşı çıkacaklarını belirtti. 

Habere göre suikastın ardından ABD'li yetkililer, Ukraynalı mevkidaşlarını 'azarladı'. 

ABD'nin Dugina'nın ölümünün arkasında Ukrayna'nın olduğuna inandığını gösteren rapor geçen hafta ABD yönetimi içinde paylaşılmış ve basına yansımamıştı. Ukrayna, yine saldırının arkasında olmadıklarını ifade etti.

Rusya henüz Dugina'nın ölümüne spesifik bir karşılık vermese de, ABD yetkilileri bu tür suikastların Moskova'nın da üst düzey Ukraynalı figürleri hedef almaya teşvik edebileceğinden korkuyor. 

Bazı ABD'li yetkililer Ukrayna'nın saldırıdaki hedefinin Dugina değil, o sırada arabada olacağını düşündükleri babası Dugin olduğuna inanıyor.

SIRADAKİ HABER