ABD: Kaşıkçı için bekleyeceğiz

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo: Kaşıkçı cinayetine karıştığını tespit edebildiğimiz kişilere yaptırım uygulamayı değerlendiriyoruz. Gerekli kanıtlara erişmemiz muhtemelen birkaç haftamızı daha alır.

© REUTERS
ABD: Kaşıkçı için bekleyeceğiz

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda 2 Ekim’de gerçekleşen Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ABD’den yeni bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Missouri merkezli KMOX haber radyosuna yaptığı açıklamada, hâlen “gerçekleri anlamaya” çalıştıklarını belirterek, “Şu ana kadar bu cinayete karıştığını tespit edebildiğimiz kişilere yaptırım uygulamayı değerlendiriyoruz” dedi.

“Bu yaptırımları hayata geçirmemiz için gerekli kanıtlara erişmemiz muhtemelen birkaç haftamızı daha alır. Ama bunu başarabileceğimizi düşünüyorum” ifadelerini kullanan Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump’ın bu “menfur suça” karışanların hesap vereceğine dair söz verdiğini hatırlattı.

Ancak Trump gibi Pompeo da ABD’nin Suudi Arabistan Krallığı ile “sadece önemli ticari ilişkilerinin olmadığını, aynı zamanda önemli stratejik ve ulusal güvenlik ilişkilerinin de bulunduğunu ve bu ilişkilerin zarar görmeyeceğinden emin olmak istediklerini” belirtti.

Suudi gazeteci Kaşıkçı’nın öldürülmesi onlarca yıldır süren Washington-Riyad müttefikliğinde gerginliğe neden olurken ABD’nin bu ülkeye söz konusu cinayet sebebiyle yaptırım uygulanması için yapılan baskıları da artırmıştı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, daha önce yaptığı açıklamalarda, Kaşıkçı cinayetinin, “uluslararası hukuk normlarını ihlal ettiğini” söylemişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Çarşamba günü yayımladığı açıklamada, Türkiye’nin yürüttüğü soruşturma kapsamında elde edilen deliller ışığında, 59 yaşındaki gazeteci Kaşıkçı’nın “daha önceden yapılan planlama doğrultusunda öldürüldüğünü açıklamıştı. Açıklamada, Kaşıkçı’nın Başkonsolosluk binasına girer girmez boğularak öldürüldüğü”, ardından da “yine önceden yapılan planlama doğrultusunda parçalanarak yok edildiği” sonucuna varıldığını duyurulmuştu.

Suudi Arabistan yönetimi Kaşıkçı’nın 2 Ekim’de İstanbul başkonsolosluğunda öldürüldüğü iddialarını 20 Ekim tarihine kadar reddetmişti. Kaşıkçı cinayetiyle ilgili Suudi Arabistan’da tutuklanan 18 kişinin Türkiye’de yargılanması için iadesini isteyen Ankara’nın bu talebine Riyad’dan olumlu yanıt gelmedi. (Deutsche Welle Türkçe)

SIRADAKİ HABER