ABD Kongresi İstihbarat Komitesi eski Başkanı: Kürtler olmadan Bağdadi'yi öldüremezdik

IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'nin İdlib'te ABD tarafından düzenlenen, istihbaratı Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından sağlanan bir operasyonla öldürülmesinin ardından, Türkiye ve Irak da, sürecin istihbarat ayağından yer aldıklarını açıklarken, ABD'den gelen açıklamalar, SDG'nin rolüne dikkat çekiyor.

© AP
ABD Kongresi İstihbarat Komitesi eski Başkanı: Kürtler olmadan Bağdadi'yi öldüremezdik

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi eski Başkanı Mike Rogers, "Kürtler olmadan IŞİD liderini öldüremezdik" açıklaması yaptı.

Foreign Policy’de operasyonla ilgili bir makale kaleme alan Lara Seligman da, CIA istihbaratlarının ardından, Delta Force olarak bilinen 1.Özel Kuvvetler Harekat Müfrezesi’nin 26 Ekim'de, Suriyeli Kürt güçleri ve Irak Kürdistanı da dahil olmak üzere bölgedeki diğer ortakların yardımıyla operasyonu gerçekleştirdiğini yazmıştı.

ABD Dış Politika yönetiminden bir kişiye dayandırdığı haberinde Seligman, "Yetkili, helikopterler ve ABD özel harekat güçlerinin yer aldığı operasyonun Irak'ın Erbil kentinden ve Suriye'nin içinden başlatıldığını söyledi" ifadelerini kullandı.

CNN'de katıldığı programda, Bağdadi'nin öldürülmesini ve Kuzey Suriye Kürt güçlerinin istihbarat sağlamadaki rolünü değerlendiren Rogers, müttefik Kürtlerden gelen istihbaratın, ABD'nin bu operasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirmesini sağladığını belirtti. 

"Bu operasyonu yapabilmemizin yolu yoktu. Kürt güçlerinin IŞİD'i geri püskürtmesini hatırlayın. Tüm bunlardan sonra, Trump bunun ne kadar etkili olduğunu anlamalı. Bu Suriye'deki süreci yönetme biçimindeki bir değişiklikti ve (IŞİD'i) püskürtmede ve elde ettikleri toprakları geri almada önemli bir değişiklik yarattı" ifadelerini kullanan Rogers, Bağdadi'nin ölümüne neden olan istihbaratın büyük ölçüde Kürt güçlerinden sağlandığının altını çizdi ve ekledi:

"Arkamıza bakmadan bırakıp gittiğimiz müttefikler olmadan bunu (operasyonu) yapamazsınız."

FBI eski Direktörü James Clapper de, Kürtlerin bu operasyonda hayati bir rol oynamış olabilecekleri fikrini doğruladı ve, "Bu görevin başarıyla yerine getirilmesinde, sahada oluşumuzun ve Kürtlerle taktik istihbaratın paylaşılmasının önemli bir payı olduğundan eminim" dedi.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz

SIRADAKİ HABER