ABD: Kürtleri korumadan çekilmeyeceğiz

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Ankara ziyaretinin bir gün öncesinde Türkiye'ye Suriye şartı koştu: ABD, Kürtleri koruyacak bir anlaşma yapılmadan Suriye'den çekilmeyecek.

© REUTERS
ABD: Kürtleri korumadan çekilmeyeceğiz

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ülkesinin Suriye’den çekilmesini ‘Türkiye’nin Kürtleri koruma güvencesi verme’ şartına bağladı. “Türkiye’nin, kendileriyle tam koordinasyon içinde olmadan Suriye’de askeri müdahalede bulunmasını istemediklerini” söyleyen Bolton, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan ‘Amerikan güçleri çekildikten sonra Suriyeli Kürtlerin korunacağına’ dair garanti istediğini açıkladı.

İsrail ziyaretinde gazetecilere konuşan Bolton, “Trump’ın pozisyonu, Türkiye’nin Kürtleri öldüremeyeceği yönünde ve ABD onları koruyacak bir anlaşma yapmadan çekilmeyecek” dedi.

Bolton başka şartları da olduğunu belirterek, çekilecek ABD güçlerinin korunması için de garantiler istediklerini ekledi.

Bolton’ın yarın Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Bolton’a temaslarında, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile hem ABD’nin Suriye özel temsilcisi, hem de IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Temsilciliği görevlerini yürüten James Jeffrey eşlik edecek. 

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2019, 12:58
SIRADAKİ HABER