ABD'li askeri yetkililerden İran'la savaş açıklaması

Körfez bölgesinde görevli üç ABD'li askeri yetkili, İran'a karşı körfeze büyük askeri bir gücün

© AFP
ABD'li askeri yetkililerden İran'la savaş açıklaması

Körfez bölgesinde görevli üç ABD'li askeri yetkili, İran'a karşı körfeze büyük askeri bir gücün gönderilmesine ilişkin bir planın olmadığını söyledi. 

New York Times'e konuşan 3 ABD'li askeri yetkili, körfezde İran'a yönelik askeri hareketlilik ve yönetimin planlarına ilişkin bilgi verdi. .

ABD basınında geçen haberlere göre, geçtiğimiz Perşembe günü düzenlenen toplantıya Savunma Sekreteri Vekili Patrick Shanahan, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, CIA Başkanı Gina Haspel ve ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Dan Coats  katıldı. Toplantıda Shanahan'ın İran'a karşı 120 bin asker göndermeyi öngören bir plan sundu.

Körfezde görevli ABD'li askeri yetkililer ise böyle bir planın uygulanmasının çok uzun zaman gerektirdiğini ve bunun şartlarının olgunlaşmadığını belirtti.

"İran'a karşı neler yapacağını bilmemiz lazım. Amacımız İran'ın kendisi mi yoksa İran'a bağlı milisler mi?" diyen askeri yetkililer, "Elimizde İran'a direk bir saldırıyı meşrulaştıracak kesin belge var mı?" ifadesini kullandı.

Askeri yetkililer, "İran'a saldırının düzenlenmesi için bu konuların netleşmesi lazım. Ancak böyle bir veri görmedik" şeklinde konuştu. 

Yetkililer, İran'a karşı böyle bir askeri gücün gönderilmesi uzun bir zaman istediğini söyledi.

SIRADAKİ HABER