ABD'li Bakan: Yaptırımlara hazırız

Steven Mnuchin, Türkiye'ye yeni ağır yaptırımlar uygulamaya hazır olduklarını söyledi.

© REUTERS
ABD'li Bakan: Yaptırımlara hazırız

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Türkiye'nin Rojava’ya yönelik başlattığı operasyonla ilgili gazetecilere yeni açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik ekibinin dün toplandığını ve bugün de toplantı yapacağını duyuran Steven Mnuchin, bunun ardından Trump'ın bilgilendirileceğini belirtti.

Ankara'nın attığı adımları günlük olarak takip ettiklerini vurgulayan Mnuchin, Türkiye'ye ağır yeni yaptırımlar uygulamaya hazır olduklarını ve eğer Trump bu yönde karar verirse uygulayacaklarını söyledi. 

Mnuchin 11 Ekim'de düzenlediği basın toplantısında "Kullanmak zorunda kalmayacağımızı umuyoruz, ama gerekirse Türk ekonomisine kepenk kapattırırız" diye konuşmuştu.

TRUMP: TÜRKİYE’YE BÜYÜK YAPTIRIMLAR YOLDA

Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonuyla ilgili bugün Twitter hesabından açıklama yapan Donald Trump, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Biz 200 yıldır birbiriyle savaş halinde olan insanlar arasındaki başka bir savaşa dahil olmayacağız. Avrupa'nın DAİŞ'li tutukluları geri alması için bir şansı vardı fakat bunun için ödeme yapmak istemediler. 'Bırakın ABD ödesin' dediler. Kürtler bazılarını (DAİŞ mensuplarını) bizi müdahil etmek için serbest bırakıyor olabilir. Bunlar Türkiye ya da Avrupa ülkeleri tarafından tekrar kolayca esir alınabilir. Türkiye'ye büyük yaptırımlar yolda. İnsanlar gerçekten NATO üyesi Türkiye ile savaşacağımızı mı düşünüyor? Sonu gelmeyen savaşlar sona erecek.”

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2019, 15:59
SIRADAKİ HABER