ABD'li heyet Suriye'de ateşkes için Türkiye'ye geliyor

ABD Başkan Yardımcısı Pence, Trump’ın Türkiye ve SDG arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu söyledi.

© REUTERS
ABD'li heyet Suriye'de ateşkes için Türkiye'ye geliyor

ABD Başkan Yardımcısı Pence, Trump’ın Türkiye ve SDG arasında arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu söyledi. Pence ayrıca, Trump'ın YPG komutanıyla görüştüğünü açıkladı.
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye’ye yönelik yaptırımlarını Beyaz Saray önünde açıklayan Maliye Bakanı Steven Mnuchin ile birlikte kamera karşısına geçen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, bir heyetle Trump’ın talimatı doğrultusunda Türkiye’ye gideceğini ve Türkiye’ye Suriye’de ateşkes için görüşmelere başlaması mesajını vereceğini açıkladı.

Pence’in başkanlık edeceği heyette Trump’ın John Bolton’un yerine getirdiği yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O`Brien da olacak. Pence, açıklanan yaptırımların, Türkiye ateşkesi ve sınırdaki sorunların uzun vadeli şekilde çözülmesine yönelik müzakereler yapmayı kabul edene kadar yürürlükte olacağını söyledi.

'TÜRKİYE KOBANE'YE SALDIRMAYACAĞININ GÜVENCESİNİ VERDİ'

Trump'ın yardımcısı Pence, ABD’nin “Türkiye’nin Suriye’yi işgaline yeşil ışık yakmadığını” savundu. Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la pazartesi günü telefonda görüştüğünü, Erdoğan’a derhal ateşkesin başlaması gerektiği mesajını verdiğini söyledi. 

Pence ayrıca, Erdoğan’ın Trump’a Türkiye’nin Kobane’ye operasyon düzenlemeyeceği güvencesini verdiğini iddia etti. Pence Trump’ın Türkiye ve SDG arasında arabuluculuk rolü üstlenmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

TRUMP, YPG KOMUTANI İLE GÖRÜŞMÜŞ

Amerika'nın Sesi'nin aktardığı habere göre ABD Başkan Yardımcısı Pence, SDG komutanı Mazlum Koban’nin Başkan Trump’la görüştüğünü de söyledi. Trump yönetiminden üst düzey bir yetkili gazetecilere yaptığı açıklamada Trump’ın Erdoğan’la telefon görüşmesinin ardından ateşkes konusunda umutlu olduğunu söyledi. Yetkili “Başkan en azından ateşkese ulaşma şansı olduğundan emin olmasa kısa sürede bu kadar üst düzey bir heyet göndermek istemezdi” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 08:30
SIRADAKİ HABER