ABD: Maduro ile diyalog zamanı geçti

ABD Dışişleri Bakanlığı Venezuela Özel Temsilcisi Elliot Abrams: "Maduro ile diyalog zamanı geçti” ifadesini kullandı.

© AP
ABD: Maduro ile diyalog zamanı geçti

ABD Dışişleri Bakanlığı Venezuela Özel Temsilcisi Elliot Abrams Venezuela ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Abrams, “Maduro ile diyalog zamanı geçti. Venezuela’da geçiş süreci için Maduro’nun ülke dışında bir yerde olması iyi olur. Küba ya da Rusya olabilir. Bize rejim yetkililerini kabul edebileceğini özel olarak söyleyen ülkeler oldu" diye konuştu.

“Venezuela’ya birincil yaptırımlar şu an uygulanıyor” diyen Özel Temsilci Abrams, “ Diğer hükümetleri de doğru tarafta olmaya ve geçiş sürecine destek vermeye çağırıyoruz. Venezuela’da Maduro denetimindeki meclisin gayrimeşru üyelerinin vizelerine sınırlama getirdik, bazılarının vizeleri iptal edildi" şeklinde konuştu.

VENEZUELA'DA YAŞANANLAR

Venezuela'da muhalefet ve iktidar yanlılarının 23 Ocak Çarşamba düzenlediği mitingler, ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol açmıştı.

Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu.

ABD son olarak Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA'ya yaptırım kararı almış ve bu ülkenin ABD'deki finansal varlıklarının Guaido'ya devredildiğini açıklamıştı.

SIRADAKİ HABER