ABD'nin NATO temsilcisi: Türkiye F-35 sisteminden çıkarılacak

ABD'nin NATO daimi temsilcisi Kay Bailey Hutchison: Bütün işaretler, Rusya'nın S-400'leri

© REUTERS
ABD'nin NATO temsilcisi: Türkiye F-35 sisteminden çıkarılacak

ABD'nin NATO daimi temsilcisi Kay Bailey Hutchison: Bütün işaretler, Rusya'nın S-400'leri teslim etmeye hazır olduğu yönünde. [Türkiye'nin] F-35 sistemi ile bağlantısı kesilecektir, bu Rus sistemlerinin NATO'da bulunması sonucu F-35'lerin etkilenmesine izin veremeyiz.

Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri alma kararı nedeniyle ABD’yle yaşadığı krizde kritik sürece girildi. S-400’lerin temmuz ayının ilk yarısında gelmesi beklenirken ve gözler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşmeye çevrilmişken, ABD’den yeni bir açıklama geldi.

ABD’nin NATO daimi temsilcisi Kay Bailey Hutchison, Türkiye’nin Rus yapımı S-400’leri alması halinde F-35 programından çıkarılacağı tehdidini yineledi. ‘Bütün işaretlerin, Rusya’nın S-400’leri teslim edeceği yönünde olduğunu’ söyleyen Hutchison, “F-35 sistemi ile bağlantı kesilecektir, bu Rus sistemlerinin NATO içinde bulunması sonucu F-35’lerin etkilenmesine veya istikrarsızlaştırılmasına izin veremeyiz” dedi.
 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin bugünkü grup toplantısında Türkiye’nin S-400 almaktan vazgeçmeyeceğini söylemişti. “S-400 hava savunma sistemlerini önümüzdeki ay teslim almaya başlıyoruz” diyen Erdoğan, “Türkiye bu konuda izin almak, hele hele baskılara boyun eğmek durumunda değildir. S-400 meselesi doğrudan egemenlik haklarımızla ilgili konudur ve bundan geri adım atmayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

SIRADAKİ HABER