ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi: PYD, PKK'nın uzantısı ama terör örgütü olarak görmüyoruz

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi Jeffrey, ABD'nin Suriye'de işbirliği yaptığı PYD'nin PKK'nın Suriye'deki uzantısı olduğunu ancak ABD'nin PYD'yi terör örgütü olarak tanımadığını söyledi.

© REUTERS
ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi: PYD, PKK'nın uzantısı ama terör örgütü olarak görmüyoruz

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi James Jeffrey, Amerikan "Defense One" medya kuruluşunun yıllık savunma zirvesinde yaptığı konuşmada, ABD'nin YPG ve PKK ile olan ilişkisine dair değerlendirmelerde bulundu.
ABD'li özel temsilcinin, Suriye bağlamında hem Türkiye hem de YPG ile aynı anda çalışmaları gerektiğine ilişkin açıklamaları dikkat çekti.

Jeffrey, Türkiye'nin SDG ismini kullanan YPG'yi "PKK'nın Suriye kolu" olarak gördüğü, bu durumda hem Türkiye ile hem de örgütle aynı anda çalışmayı nasıl dengelediklerine yönelik soruya şu yanıtı verdi:

'SURİYE'DE BUGÜN YAPTIKLARIMIZI YAPAMAZDIK'

"Bu oldukça zor. Çünkü Türkiye'nin aktif katılımı, işbirliği ve koordinasyonu olmasaydı Suriye'de bugün yaptıklarımızın hiçbirini yapamazdık ama yerel bir ortak olmadan da ülkenin kuzeydoğusunda varlığımızı sürdüremezdik ve daha bitmemiş olan IŞİD ile mücadeleyi devam ettiremezdik. Bu yerel ortak, 2014'ten bu yana PKK'nın Suriye uzantısı olan ancak PKK gibi terör örgütü olarak tanımadığımız PYD'dir. Bu konu Türkler için büyük kaygı ancak henüz yapmadık".
IŞİD'in yenilmesinin Türkiye'nin de güvenlik öncelikleri arasında yer almasından dolayı Ankara'nın ABD ile YPG arasındaki ilişkiye katlandığını iddia eden Jeffrey, "Suriye'de IŞİD'in yenilmesinin ötesinde bir politikamızın olmasına karar verdiğimiz zaman Türkler bizim için zorluk çıkarmaya başladı" dedi.
'TÜRKLERE ANLATMA KONUSUNDA BAŞARILI OLAMADIK'

Jeffrey, Türkiye'nin, ABD'nin öncelikleri olan IŞİD'in yenilmesi, İran ve İran destekli milislerin Suriye'den çıkarılması ve Suriye'de siyasi bir barış sürecinin başlaması önceliklerine katıldığını anlatan Jeffrey, şöyle devam etti:

"Ancak bizim kuzeydoğuda kalmamızın nedeninin bu olup olmadığından emin değiller. Onlara anlattığımız üzere bunun (YPG ile işbirliği) geçici bir alışveriş olduğunu söylemiştik. Hala öyle ama buna bazı koşullar ekledik. Bunu onlara (Türklere) anlatma konusunda başarılı olamadık. Bu da bizimle, Türkler ve PYD/SDG arasında sınır bölgesinde gerginliğe neden oluyor"
Jeffrey, Suriye'nin kuzeydoğusunda Türkiye ile YPG arasında bir tercih yapılmasına ilişkin soruya yanıt verirken de şu ifadeleri kullandı:
'BU BİZİM İÇİN BİR İKİLEMDİR'

"Birini birine karşı tutmak konusu değildir. Türkiye'ye veya Suriye'nin kuzeydoğusundaki ortaklarımıza, kendilerince PKK'nın uzantısı olan PYD'nin evrimi olan SDG'ye sırt çevirmiş olsaydık Suriye'ye barış getirme misyonu çoktan bitmiş olacaktı. Bu bizim içinde bulunduğumuz bir ikilemdir ve iki tarafı da ortak hedeflere odaklanması konusunda ikna etmeye çalışıyoruz. Çünkü PYD de Suriye'de farklı bir hükümet görmek istiyor, İran'ın orada olmasını istemiyor ve IŞİD'in yenilmesini istiyor ancak burada sorun, Türkler anlaşılır sebeplerden dolayı güney sınırında PKK ile ittifak içinde olanları görmek istemiyor".

'ABD, YPG'Yİ FIRAT'IN DOĞUSUNA ÇEKEREK TÜRKİYE'NİN KAYGILARINA YANIT VERECEK'
ABD'nin YPG unsurlarını Fırat'ın doğusuna çekerek Türkiye'nin kaygılarına yanıt vereceğini savunan Jeffrey, ABD'nin bölgede diğer gruplara verdiği gibi YPG'ye ağır silahlar vermediğini, sadece "bir tabur askerlik hafif taktik silahları" verdiğini ileri sürdü.
'AĞIR SİLAHLAR VERMEDİK'

Jeffrey, YPG'ye taktiksel araçlar, HUMVEE tipi ancak üzerine silah monte edilmeyen zırhlı arazi araçları, hafif silahlar, havan topları ve makineli tüfekler verdiklerini, tank veya anti-tank füzeleri ile karadan havaya füze sistemleri gibi ağır silahlar vermediklerini iddia etti.

SIRADAKİ HABER