:ABD savaş çıkarmak için bahane arıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova,

© Sputnik
:ABD savaş çıkarmak için bahane arıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD'nin Basra Körfezi'nde çatışma yaratmak için bahane aradığını söyledi. Zaharova, "Bölgede yaşanan gelişmeler gerçekten tehlikeli noktaya gidiyor, büyük çaplı askeri çatışma çıkma riski var" diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında ABD’nin Basra Körfezi’nde savaş çıkarmak için bahane aradığına dair izlenime kapıldığını açıkladı. Zaharova, ABD’nin Basra Körfezi’ne donanma varlıkları göndermek için koalisyon kurma çalışmaları yapmasının endişe verici olduğunu belirterek bölgede ‘geniş kapsamlı askeri çatışma’ riski oluşturan son gelişmelerden endişe duyduklarını ifade etti.

ABD’nin Basra Körfezi’ndeki yangına körükle gittiğini ve Tahran üzerinde askeri baskı kurmak için deniz koalisyonu kurma çalışmaları yaptığını anımsatan Zaharova basın toplantısında, Washington’un bölgede savaş çıkarmak için bahane aradığı izlenimine sahip olduklarını altını çizdi.

ABD’nin bölgedeki gerilimi 2020’deki başkanlık seçimleri öncesinde kamuoyunun desteğini arkasına almak için tırmandırdığını da kaydeden Zaharova, Washington yönetiminin oy oranını artırmak ya da seçim başarısı elde etmek için kendi askerleri de dahil diğer ülkelerdeki vatandaşların yaşamlarını riske atmasını tehlike bir eylem olarak niteledi.

İRAN’A AİT TANKERE EL KONULMUŞTU

ABD’nin talebiyle, AB yaptırımlarını delerek Suriye’ye petrol taşıdığı gerekçesiyle İran’a ait bir tanker Cebelitarık’ta alıkonulmuştu. Bundan iki hafta sonra İran, Hürmüz Boğazı’nda uluslararası kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle bir İngiliz gemisine mürettebatıyla birlikte el koymuştu. Bunu üzerine ABD, AB ve Asya ülkelerine çağrıda bulunarak Boğaz’ın korunması için bir koalisyon kurma teklifinde bulunmuştu. (Kaynak: Sputnik)

SIRADAKİ HABER