ABD Savunma Bakanı: Ya S 400 ya F 35

ABD Savunma Bakanı Esper, Türkiye’nin F 35 programına geri alınmasın konusunda 'NATO çerçevesinde hareket etmelerini bekleriz ancak Türkiye farklı bir yönde ilerliyor gibi görünüyor' dedi

© AFP
ABD Savunma Bakanı: Ya S 400 ya F 35

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, görevdeki ilk ayını tamamlamasının ardından Pentagon’da Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’la birlikte basın toplantısı düzenledi. Amerikan’ın Sesi sitesinde yer alan habere göre, Savunma Bakanlığı Pentagon’da düzenlenen basın toplantısında, Türkiye hem Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemiyle hem de Suriye’de ‘güvenli bölge’ oluşturulması planıyla gündeme geldi. Esper’a, S-400’leri kullanmadığı takdirde Türkiye’nin F-35 programına yeniden alınmasının mümkün olup olmayacağı soruldu.

'TÜRKİYE'NİN S-400'LERDEN KURTULMASI GEREKİYOR'

ABD Savunma Bakanı Mark Esper. "Bunun değerlendirilmesi için Türkiye’nin S-400’lerden kurtulması gerekiyor. Sistemi teslim almaları üzücü. NATO çerçevesinde hareket etmelerini bekleriz; ancak Türkiye farklı bir yönde ilerliyor gibi görünüyor. Bugüne kadar bu konudaki açıklamalarımda ve Türk tarafıyla yaptığımız özel görüşmelerde çok açık oldum. Ya F-35 ya da S-400. İkisi birden olmaz. Birini garaja koyalım, diğerini çıkarıp kullanalım gibi bir durum olamaz" dedi.

'İRAN’LA ÇATIŞMA İSTEMİYORUZ'

Pentagon’un Trump yönetimi döneminde düzenli basın brifinglerini ihmal ettiği eleştirilerinin dile getirildiği bir dönemde düzenlenen toplantının bir diğer konu başlığı da İran ile yaşanan gerilimdi.

Esper’a Başkan Trump’ın geçen ay İran’a yönelik bir operasyondan son anda vazgeçtiği hatırlatılarak, krizin geride kalıp kalmadığı soruldu. Bakan Esper, “İran’la çatışma istemiyoruz. Başkan İran’ın liderleriyle görüşmeye hazır olduğunun mesajını verdi. Sentinel görev gücü de şimdiye kadar başarılı oldu. Şu ana kadar iyi gidiyor” yanıtını verdi.

Mark Esper, İran ile Hürmüz Boğazı’nda yaşanan gerginliğin ardından ABD liderliğinde oluşturulan görev gücü Sentinel’ın devrede olduğunu, görev gücünün amacının da bölgede seyrüsefer özgürlüğünü sağlamak, provokasyonlar konusunda caydırıcı bir rol üstlenerek bölgede çatışmayı önlemek olduğunu söyledi. Mark Esper, görev gücüne katılan ülkelerin sayısının önümüzdeki dönemde artmasını beklediklerini belirtti. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER