ABD Suriye'nin petrol bölgelerindeki askerlerimiz şu an çekilmiyor

ABD Savunma Bakanı Mark Esper,

© REUTERS
ABD Suriye'nin petrol bölgelerindeki askerlerimiz şu an çekilmiyor

ABD Savunma Bakanı Mark Esper fiilen başlayan çekilmeye, petrol sahalarına yakın kritik noktalarda bulunan ABD askerilerinin katılmayacağını ifade etti. Esper, ABD askerleri ve SDG'nin 'IŞİD'in ve başkalarının petrol sahasına erişimini engellemek' için orada bulunduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye’nin kuzeydoğusundaki petrol sahalarına yakın noktalarda bulunan Amerikan askerlerinin çekilmeyebileceğini açıkladı. Esper, ameirkan yönetiminin bu askerler hakkındaki kararının netleşmediğini söyledi.

Afganistan ziyaretinde gazetecilere konuşan Esper, petrol sahalarına yakın yerlerde bulunan bu askerlerin bugün fiilen başlayan çekilmeye katılmadığını belirtti. ABD Savunma Bakanı, bu bölgelerdeki askerlerin Suriye Demokratik Güçleri’yle (SDG) birlikte ‘IŞİD’in ve başkalarının petrol sahasına erişimini engellemek’ amacıyla orada bulunduğunu söyledi ve ‘bazılarının çekilmeyebileceğini’ ekledi.

‘Çekilmeme’ yönünde bir seçeneği henüz yönetime sunmadığını belirten Esper, “Fakat Pentagon’un işi, farklı seçeneklere bakmaktır” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 12:12
SIRADAKİ HABER