ABD, Suriye rejim güçlerinin, Suriye'nin kuzeyine girmesine izin vermeyeceğiz

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Washington yönetimi, Esed Güçlerinin Demokratik Suriye Güçleri’nin

© REUTERS
ABD, Suriye rejim güçlerinin, Suriye'nin kuzeyine  girmesine izin vermeyeceğiz

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Washington yönetimi, Esed Güçlerinin Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) hâkimiyetinde olan bölgelere girmesine müsaade etmeyeceğini söyledi.

ABD medyasına konuşan Jeffrey, Esad ordusunun Rojava’ya girmesine engel olacaklarını ifade ederek, “Esad Rejimine bağlı güçler ya da uluslararası destek güçlerinin Suriye’nin kuzeyine girmeye çalıştıkları sırada onlara engel olduk. Bu girişimleri engellemek için gereken bütün adımları attık ve atmaya da devam edeceğiz” dedi.

Suriye genelinde ateşkesin sağlanmasını öngören BM Güvenlik Konseyi'nin 2.254 sayılı Kararı'na saygı duyacaklarını yenileyen ABD Temsilcisi Jeffrey, Suriye ordusu da dahil ülkede bulunun diğer bütün güçler, başka güçlerin hakimiyetinde olan bölgelerde hakimiyet sağlama girişimlerinden vazgeçmeleri gerektiğini söyledi.

Suriye hükümeti tarafından yapılan açıklamalarda, “ABD’nin desteklediği DSG’nin hakimiyetinde bulunan bölgeleri uzlaşma ya da güç kullanarak geri alacağız” ifade edilmişti.

SIRADAKİ HABER