ABD: Suriyelilere 108 milyon dolarlık ek yardım göndereceğiz

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriyelilere 108 milyon dolarlık ek insani yardım gönderileceğini açıkladı.

© REUTERS
ABD: Suriyelilere 108 milyon dolarlık ek yardım göndereceğiz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft, bugün Türkiye'de Şam yönetimi, Rusya ve İran güçlerinin Suriye'de yol açtığı kriz için ABD'nin 108 milyon dolar ek insani yardım yapacağını duyurdu" ifadesini kullandı. 

Ortagus, söz konusu yardımların 56 milyon dolarının Dışişleri Bakanlığı Nüfus, Mülteci ve Göç Bürosu, 52 milyon dolarının ise ABD Uluslararası Kalkınma Ajansınca (USAID) karşılanacağına dikkati çekti.

Ortagus söz konusu ek yardımla Suriye'de iç savaşın başladığı günden bu yana ABD'nin insani yardım desteğinin 10,6 milyar doları bulacağına işaret etti.

BM'NİN ATEŞKES ÇAĞRISINA ABD'DEN DESTEK 

Ortagus, Suriye'de iç savaşın başından beri ilk kez bu kadar çok insanın bir anda yerlerini terk etmek zorunda kaldığını kaydetti.

Ortagus, açıklamasında, “Ayrıca ABD, BM'nin Şam yönetimi, Rusya ve İran'a yaptığı ateşkes sağlanması ve şiddetin azaltılması çağrısını da desteklemektedir” ifadelerini kullandı.

POMPEO'DAN AÇIKLAMA

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Ortagus'un açıklamasını Twitter'dan paylaşarak, ABD'nin Suriye içindeki ve bölgedeki Suriyelilere 108 milyon dolar ek yardım yapacağını duyurmasından gurur duyduğunu belirtti.

Pompeo, "Moskova ve Tahran'ın desteklediği Esad rejimi, milyonlarca Suriyeliyi tehlikeye sürüklerken; ABD bu krize, insani yardım konusunda cömertlik geleneğini sürdürerek yanıt vermiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2020, 18:03
SIRADAKİ HABER