ABD, 'Terörizm 2017 Ülkeler Raporu'nu açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan 'Terörizm 2017 Ülkeler Raporu'nun Türkiye bölümünde Fetullahçı Terör Örgütünden (FETÖ) bahsedilirken, geçen yıl raporda yer alan Türkiye'nin PKK'nın Suriye uzantısı olarak kabul ettiği PYD/YPG ile ilgili bölüm, rapordan çıkarıldı

© AFP
ABD, 'Terörizm 2017 Ülkeler Raporu'nu açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, her yıl açıkladığı terörizm ülkeler raporunun 2017 yılına ait versiyonunu yayımladı.
Raporun Türkiye bölümünde, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da "Türkiye'nin FETÖ'yü terör örgütü olarak tanımladığı" belirtilerken, Fetullah Gülen için 'din adamı' ifadesi kullanıldı.

'BAZI FETÖ OPERASYONLARI ELEŞTİRİLDİ'

"Türkiye'nin terörle mücadele çabalarının FETÖ'ye yönelik soruşturma nedeniyle etkilendiği" iddia edilen raporda, FETÖ soruşturmaları dolayısıyla yapılan bazı operasyonlar üstü kapalı olarak eleştirildi.

'YPG İLE İLGİLİ İBARELER ÇIKARILDI'

Türkiye'nin içeride PKK, dışarıda da IŞİD ile mücadele ettiği vurgulanan raporda, geçen yıl "Türkiye'nin YPG'yi PKK'nın uzantısı olarak gördüğü" şeklindeki ibarelerin bu yılki metinden çıkarılması dikkati çekti.
Raporda, Türkiye'nin 2017 yılında IŞİD'e karşı düzenlediği Fırat Kalkanı Harekatı, koalisyona olan katkısı ve hava sahasını açmak suretiyle özellikle IŞİD'e büyük darbe vurulmasıyla uluslararası terörle mücadelede aktif bir rol aldığına vurgu yapıldı.
Türkiye'nin, IŞİD'e katılmak için ülkeye giriş yapmak isteyen 145 ülkeden toplam 53 bin 781 kişiye ülkeye giriş yasağı getirdiği ve terör gruplarıyla iltisaklı olduğu tespit edilen 5 bin 446 kişiyi sınır dışı ettiği aktarıldı.

'TERÖR SALDIRILARI DÜNYA GENELİNDE YÜZDE 23 AZALDI'

Raporda, dünya genelinde gerçekleştirilen terör saldırılarının yüzde 23 oranında azaldığı bildirildi. Raporda, söz konusu düşüşün Irak'ta sıkça saldırılar düzenleyen IŞİD'in büyük oranda yenilgiye uğratılmasından kaynaklandığı ifade edildi.

Rapora göre terör saldırılarından ortaya çıkan can kayıpları da yüzde 27 oranında azaldı.

'TERÖRÜ DESTEKLEYEN ÜLKELER'

Raporun "Terörizmin Devlet Sponsorları" bölümünde İran, Sudan, Suriye ve Kuzey Kore'nin "terör sponsoru" kategorisinde yer aldı. Raporda, Kuzey Kore'nin nükleer silahlarla bölgeyi ve komşularını tehdit etmesinin yanı sıra başka ülke sınırlarında suikastlar düzenlettiği ileri sürüldü.

Raporda İran için ise "1984'ten beri terör destekçi ülke olarak belirlenmiş olan İran, Lübnanlı Hizbullah ve Gazze'deki terör gruplarının yanı sıra, Suriye ve Irak'taki çeşitli grupları destekleyerek 2017'de de terör bağlantılı aktivitelerine devam ediyor" değerlendirilmesinde bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 05:26
SIRADAKİ HABER