ABD ve Çin Tayvan’da karşı karşıya

Tayvan’da Çin karşıtı çizgiyi ile bilinen devlet başkanı Tsai Ing-wen’in seçimleri kazanarak, bir dönem daha bu görevi sürdürmeye hak kazanması Pekin'i rahatsız etti.

© REUTERS
ABD ve Çin Tayvan’da karşı karşıya

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Şuang seçim sonuçları ile ilgili açıklamasında, "Orada ne olursa olsun, hiçbir şey Tayvan'ın Çin'in bir parçası olduğu gerçeğini değiştiremez. Dünyada bir tane Çin var ve Tayvan o Çin'in parçasıdır. Tayvan sorunu da Çin'in iç meselesidir" ifadesini kullandı.

Çin'in kamu medyasında da Tsai Ing-wen hakkında ağır suçlamalarda bulunuluyor. Tayvan seçimleri ile ilgili Çin'de yayınlanan bir yorumda ise, seçmen oylarının satın alındığı ve seçim sonuçlarından "karanlık yabancı güçlerin" sorumlu olduğu iddia edildi.

ÇİN YANLISI ADAYA YÜZDE 38 OY

Cumartesi günü yapılan seçimleri Çin karşıtı tavrı ile tanınan ve seçim kampanyasında, "Çin'e karşı direniş, Tayvan'ı savunalım" sloganını kullanan 63 yaşındaki devlet başkanı Tsai Ing-wen, oyların yüzde 57'sini alarak kazanmıştı.

Çin yönetimine daha yakın olan aday Han Kuo Yu ise seçimlerden yüzde 38 oranında oy çıkarabildi.

Tayvan'ın en büyük silah tedarikçisi olan ABD’nin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Tsai Ing-wen'i tebrik ederek, Tayvan'ın onun liderliği altında demokrasi ve refah için mücadele eden ülkelere "parlak bir örnek" olmaya devam edeceğini dile getirmişti.

Çin Halk Cumhuriyeti, Doğu Çin Denizi'nde yer alan yaklaşık 24 milyon nüfusa sahip bir ada devleti olan Tayvan'ı, kendine bağlı "asi bir eyalet" olarak değerlendiriyor. Pekin yönetiminin baskıları nedeniyle dünya üzerinde sadece 15 küçük ülke Tayvan ile resmi ilişki içinde bulunuyor.

SIRADAKİ HABER