ABD ve Fransa’dan İran’a nükleer mesajı

Normandiya Çıkarması'nın 75’inci yıl dönümü törenlerine katıldıktan sonra Caen şehrinde ABD Başkanı Donald Trump ile ikili görüşme gerçekleştiren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Paris ile Washington'un ortak hedefinin İran'ın nükleer silahlara ulaşmasını engellemek olduğunu belirtti.

© REUTERS
ABD ve Fransa’dan İran’a nükleer mesajı

Macron, bunun için uluslararası çapta yeni müzakerelerin başlatılmasının önemine vurgu yaptı.

İran'ı Ortadoğu'da “terörü desteklemekle” suçlayan Trump ise, ABD yaptırımlarına maruz kalan bu ülkenin yanlış adımlar attığını söyledi.

ABD-İRAN KRİZİ

Trump yönetimi, 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan 8 Mayıs 2018'de çekildiğini açıklamıştı. Sonrasında Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan yaptırımları uygulamaya koyan ABD, nisan ayında İran Devrim Muhafızları Ordusu'nu "yabancı terör örgütleri" listesine almıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de ABD'nin yaptırımlarına karşılık 8 Mayıs'ta ülkesinin nükleer faaliyetlerinin bir kısmını yeniden uygulamaya başladığını ve anlaşmanın taraflarına İran'ın çıkarlarını koruyacak önlemler alması için 60 gün süre verdiklerini duyurmuştu.

ABD, kısa süre önce İran'dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir amacıyla USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman Görev Gücü'nü Basra Körfezi'ne sevk etmişti. (Kaynak: Euronews)

SIRADAKİ HABER