ABD’de Kürtçe eğitim yolda

ABD'nin Tennessee eyaletinin başkenti Nashville'de, okullarda Kürtçe eğitim verilmesi için oylama yapılacak.

© IMAGES
ABD’de Kürtçe eğitim yolda

Kürt dilinin korunması ve yaşatılması, ABD’de yaşayan Kürt öğrencilerin anadillerinde eğitim alması için Tennessee eyaletinin başkenti Nashville'de oylama yapılacak.

Önümüzdeki Salı günü yapılacak oylama, Nashville Devlet Okulları Kurulu tarafından gerçekleştirilecek.

Kürtçe eğitimin okullarda verilmesi önerisini kurula sunan Nashville'deki Selahaddin Merkezi’nin yöneticisi Nawzad Hawrami, bunun ABD’de yaşayan Kürt öğrenciler için iyi bir fırsat olabileceğini söyledi.

K24’e konuşan Hawrami, “Eğer liselerde Kürtçe eğitim verilmesi kabul edilirse bu, ABD’de yaşayan Kürt öğrencilere kendi dillerinde kariyer yapma fırsatı verecektir. Ayrıca Kürtler ABD’deki diplomatik ofislerde de dilleriyle çalışabilecektir” dedi.

Diğer yandan, Kürtçe kursunun diğer halkların Kürtlerin dilini ve kültürünü tanımasına da yardım edeceğini söyleyen Hawrami, yaptıkları teklife Amerikalıların da sıcak yaklaştığını belirterek, “Amerikalılar Kürtçe öğrenmek ve dilimiz ile kültürümüz hakkında bilgi sahibi olmak istiyor” şeklinde konuştu.

Petty Nashville Halk Radyosu’na konuşan Dünya Dilleri Koordinatörü Jill Petty'e ise, anadilini öğrenen öğrencilerin diğer dilleri daha rahat öğrenebileceğini vurguladı.

Bu teklifin ABD’deki Kürt öğrenciler için iyi bir fırsat olacağından söz eden Petty, “Anadilini öğrenen Kürt öğrenci, hızlı bir şekilde iyi bir İngilizce okur-yazarı da olacaktır” dedi.

Salı günü yapılacak oylamada Kürtçe eğitimin liselerde verilmesi onaylanırsa, dersi alacak öğrenci sayısı tespit edilerek, bölgedeki okullarda Kürtçe eğitim verilecek.

“Küçük Kürdistan” olarak anılan Nolensville Pike’de çok sayıda Kürt yaşıyor.

Saddam Hüseyin’in baskılarından dolayı bölgeye yerleşen Kürtler, burada ciddi bir nüfusa sahip.
Kaynak k24

SIRADAKİ HABER