ABD’den Çin'e coronavirüs araştırmalarını çalma girişimi suçlaması

ABD yönetimi Çin'i coronavirüs (Covid-19) araştırmalarını çalma girişiminde bulunmakla suçladı.

© AFP
ABD’den Çin'e coronavirüs araştırmalarını çalma girişimi suçlaması

CNN International’da yer alan habere göre ABD’li yetkililer, hastaneler, araştırma laboratuvarları ve ilaç şirketlerinin tümünün coronavirüs sonrası artan bir ivmeyle siber saldırılara maruz kaldığını açıkladı.

Siber saldırılara ilişkin doğrudan bilgi sahibi olduğunu söyleyen ABD'li bir yetkili yaptığı açıklamada, Hastalık Kontrol ve Önleme merkezlerini denetleyen Sağlık ve İnsan Hizmetleri Dairesi'nin de siber saldırı dalgasından etkilendiğini belirtti.

CNN'e konuşan yetkili, "Sağlık ve İnsan Hizmetleri'ne dünyada sadece iki ülkenin bu şekilde saldırabileceğini güvenle söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Yetkili, siber saldırıların kapsamı ve boyutu nedeniyle bir numaralı şüphelilerin Rusya ve Çin olduğunu belirtti.

Ulusal güvenlik yetkililerininse saldırılara ilişkin işaret ettiği tek ülke Çin oldu.

Ülkenin Adalet Bakanlığı son olarak Çinli bilgisayar korsanlarının coronavirüs araştırmalarını çalmak için ülkedeki hastane ve laboratuvarlara yaptığı saldırılardan son derece endişe duyduklarını açıkladı.

Adalet Bakanlığı Ulusal Güvenlik Bölümü Başkanı John Demers perşembe günü katıldığı çevrim içi tartışma programında, "Tıp merkezlerine, araştırma merkezlerine, üniversitelere, bu alanda araştırma yürüten herhangi bir yere yapılan siber saldırılardaki artışın son derece farkındayız" ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER