ABD’den İdlib açıklaması

ABD yönetimi, Rusya ve Beşar Esad rejiminin Suriye’nin İdlib kentindeki yerleşimlere düzenlediği yoğun

© AFP
ABD’den İdlib açıklaması

ABD yönetimi, Rusya ve Beşar Esad rejiminin Suriye’nin İdlib kentindeki yerleşimlere düzenlediği yoğun saldırıları kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, İdlib'in Marratinnuman ilçesine yapılan hava saldırılarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

ABD'nin sivilleri hedef alan saldırıları kınadığını belirten Ortagus, Rusya ve Esad rejimi tarafından 3 aydır devam eden hava saldırılarının çocuk ve sivilleri katlettiğini, bölgeyi daha istikrarsız hale getirdiğini ve en az 330 bin insanın içinde bulunduğu güç olan yaşam koşullarını daha da zorlaştırdığını vurguladı.

Morgan Ortagus, "Bu devam eden saldırılar, Esed rejimi ve müttefiklerinin bölgedeki sorunlara silahlı bir çözüm bulma konusundaki isteklerini gösteriyor. Bu saldırılar çaresizliğin bir parçasıdır" ifadelerini kullandı.

Bununla beraber Rusya ve rejimin sivil yapıları ve Birleşmiş Milletler (BM) ile çalışan sağlık merkezlerini kasten vurarak uluslararası hukuku yok saydığını belirten Ortagus, birçok insani yardım gönüllüsü ve ambulans sürücülerinin bile hedef alınmasına dikkati çekti.

Ortagus, açıklamasında şunları kaydetti:

"Kısa bir süre önce iki Beyaz Baret gönüllüsü, hava saldırılarında yaralanan insanlara yardım ederken öldürüldü. Ayrıca Rusya ve rejim, son 2 ayda Güney İdlib'deki 3'ü BM tarafından desteklenen en az 8 su tesisini yok etti. Bu tesisler BM'ye göre en az 250 bin kişiye içme suyu sağlıyordu."

Öte yandan, söz konusu saldırıların siyasi gelişmeleri de olumsuz etkilediğini kaydeden Morgan Ortagus, "Rusya ve Esad rejimini, bölgede ilan edilen ateşkese uymaya ve BM Güvenlik Konseyi kararı uyarınca hava saldırılarının sebep olduğu insani krize cevap verebilecek bir koridor açmaya çağırıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

İDLİB’DE DURUM

İdlib Suriye'de silahlı muhaliflerin elinde kalan son büyük merkez. Bölge El Kaide bağlantılı cihatçı örgüt Heyet Tahrir Şam'ın (HTŞ) kontrolünde bulunurken Washington merkezli askeri araştırmalar enstitüsü ISW, DAİŞ’in İdlib'de yeniden canlanabileceği uyarısı yapmıştı.

Rusya ile Türkiye arasında Eylül 2018'de varılan Soçi mutabakatıyla İdlib'de gerginliği azaltma bölgeleri oluşturulması konusunda uzlaşılmıştı. Ancak nisan ayı sonundan beri Beşar Esad'a bağlı birlikler Rus hava kuvvetlerinin de desteğiyle bölgede operasyonlarını yoğunlaştırdı.

Saldırılarda ölenlerin sayısının ise 1500'ü bulduğu belirtilirken, çatışmalar nedeniyle 300 binden fazla kişi de bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2019, 13:04
SIRADAKİ HABER