ABD’den Irak’a: Siz yapmazsanız biz zorla yaparız!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, geçtiğimiz hafta Irak’a düzenlediği sürpriz ziyarette,

© AFP
ABD’den Irak’a: Siz yapmazsanız biz zorla yaparız!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, geçtiğimiz hafta Irak’a düzenlediği sürpriz ziyarette, Bağdat yönetimine, İran’a yakın olan milis grupları kontrol etmeleri için sert bir uyarıda bulunduğu bildirildi.

İngiliz haber ajansı Reuters, bu uyarının, Şii milis gruplarının ABD üslerine yakın bölgelere füze rampaları yerleştirdiği istihbaratının ardından geldiğini duyurdu.

Ajans, üst düzey iki Irak güvenlik yetkilisine dayandırdığı haberinde, Pompeo’nun açık bir dille Bağdat’a, söz konusu milis grupları üzerinde kontrol sağlamamaları durumunda kendilerinin güç kullanarak bunu yapacaklarını ilettiğini aktardı.

Özellikle Washington - Tahran hattındaki gerilimden sonra Irak, kendini İran’ın köşeye sıkışmış komşusu olarak görüyor. ABD ise İran’ın bu ülke üzerindeki etkisinden rahatsız.

Iraklı askeri yetkili, “ABD’lilerin mesajı netti. Iraklı milis gruplarının, kendi çıkarlarına dönük tehditlerinin önünü almak için garanti istiyorlar. Eğer ABD’ye Irak topraklarında bir saldırı olursa, Bağdat’la koordine olmadan buna yanıt vereceklerini söylediler” dedi.

Pompeo sürpriz ziyaretine ilişkin bir açıklama yapmazken, “Kimsenin Irak’ın içişlerine karışmasını ve bu ülkenin topraklarını kullanarak başka ülkelere saldırmasını istemeyiz” demekle yetinmişti.

Diğer bir Iraklı yetkili ise, “Amerikalıların sunduğu belgelere göre milis gruplar tekrar şüpheli bazı bölgelere dönmüşler ki Amerikalılar bunları bıktırıcı can sıkıcı adımlar olarak niteliyor. Pompeo, bu gruplardan gelecek en ufak saldırıya doğrudan güç kullanarak cevap verileceğini iletti” diye konuştu.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ise herhangi bir tarafa yönelik bir tehdit söz konusu olmadığını belirterek, “Amerikalılara, hükümetin bütün tarafları koruma görevini yerine getirdiğini net bir dille aktardık” dedi.

SIRADAKİ HABER