ABD’den Türkiye hamlesi Patriot teklifini geri çekti

ABD Dışişleri Bakanlığı’dan bir yetkili Türkiye’ye yapılan Patriot füze

© REUTERS
ABD’den Türkiye hamlesi Patriot teklifini geri çekti

ABD Dışişleri Bakanlığı’dan bir yetkili, Türkiye’ye yapılan Patriot füze savunma sistemi satışı teklifinin artık masadan çekildiğini söyledi.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın alma kararına karşı Amerika, Türkiye’ye Patriot sistemleri satmayı önermişti.

Ankara’nın ABD’nin itirazına karşın Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alma tercihi yapması iki ülke arasında bir süredir sorun teşkil eden konular arasında yer alıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, daha önce eski Başkan Obama döneminde Türkiye’ye Patriot satılmasının engellendiğini bunun hata olduğunu dile getirmişti. ABD Türkiye’nin S-400 yerine Patriot füze savunma sistemi satın alması için bir teklif sunmuştu.

Ancak Türkiye’nin S-400 sistemlerini satın alması ve teslimatın başlaması üzerine ABD Patriot teklifini geri çekti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili Reuters'a yaptığı açıklamada “Eğer S-400’lerin teslimatı başlarsa o zaman Patriot teklifimizi masadan çekeceğimizi Türkiye’ye sürekli olarak söyledik. Bizim Patriotlar için yaptığımız teklif artık geçerli değil” ifadelerini kullandı.

Washington yönetimi, Türkiye’nin S-400 satın alması nedeniyle F-35 savaş uçağı projesinden Türkiye’nin çıkarılacağını da daha önce de dile getirdi. Bu çerçevede Türk pilot ve personelin F-35 savaş uçakları konusundaki eğitimlerine son verildi.

ABD’nin Türkiye’ye yönelik olarak bazı yaptırım kararları alması da gündemdeki yerini koruyor. ABD yönetimi, Rusların ürettiği S-400 füze savunma sistemlerinin NATO sistemleriyle uyumlu olmadığı ve F-35 savaş uçaklarının sırlarının Rusların eline geçme ihtimali nedeniyle Türkiye’nin bu sistemi almasına karşı çıkıyor.

SIRADAKİ HABER