ABD’den Türkiye’ye NATO ültimatomu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun NATO zirvesi için yaptığı Washington ziyaretine S-400 gerilimi damga vurdu. Çavuşoğlu'nun "S-400'ler bitmiş bir anlaşmadır, bundan geri adım atmayacağız" çıkışına ABD Başkanı Yardımcısı Mike Pence'den "Ya NATO ya Rusya" ültimatomu geldi.

© REUTERS
ABD’den Türkiye’ye NATO ültimatomu

Türkiye’yi Rusya’dan S-400 almaktan vazgeçirmeye çalışan ABD’den ültimatom niteliğinde bir açıklama geldi. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da NATO zirvesinde, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini alması halinde NATO’dan çıkması gerekebileceği mesajı verdi.

Washington’daki bir NATO toplantısında konuşan Pence, “Türkiye karar vermeli” diyerek şöyle devam etti: “Tarihteki en başarılı askeri ittifakta kritik bir ortak olarak kalmak mı istiyor yoksa ittifakımızın altını oyan dikkatsiz kararlar alarak bu ortaklığın güvenliğini tehlikeye mi atmak istiyor?”

Pence, “NATO müttefikleri düşmanlarımızdan, ABD’ye veya NATO’nun askeri teçhizatına bir tehdit yönelten silahlar satın alırken kenarda sessizce durmayacağımızı açıkça ifade ettik” dedi. 

SIRADAKİ HABER