ABD’den Türkiye’ye S-400 uyarısı

ABD ve Türkiye arasında Ankara’nın Rusya’dan almayı planladığı S-400 füze savunma sistemine ilişkin restleşme devam ediyor.

© AN
ABD’den Türkiye’ye S-400 uyarısı

Konuyla ilgili son açıklama ABD Savunma Bakanlığı sözcüsünden geldi. Sözcü Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemini almasının ciddi sonuçları olacağını söyledi.

Pentagon sözcüsü Charles Summers gazetecilere yaptığı açıklamada “Eğer Türkiye S-400’leri alırsa bunun ilişkilerimiz ve askeri ilişkilerimiz açısından ciddi sonuçları olur. Eğer S-400’leri alırlarsa bu Patriot ve F-35’leri etkiler. F-35 ve Patriot’ları alamazlar” diye konuştu.

Hafta başında ABD Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) Komutanı Orgeneral Curtis M. Scaparrotti de Kongre'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemlerini alması durumunda ABD'nin Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarını vermemesi gerektiğini söylemişti.

ERDOĞAN’IN S-400 AÇIKLAMASI

Orgeneral Scaparrotti'nin açıklamalarına, katıldığı televizyon programında tepki gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu ifadeleri kullanmıştı:

“S-400 konusunda bu işi bitirdik biz. Kredi şartlarından, ortak üretime varıncaya kadar bunlar konuşuldu, anlaşıldı, imzalar atıldı, bitti. Geri dönüş asla olamaz. Bu ahlâki olmaz. Bu ahlâksızlık olur. Kimse bize tükürdüğümüzü yalamasını istemesin. Biz farklı siyasiyiz. Patriotları Obama döneminde konuştuk. Sayın Trump'la konuştuk. Biz hala verebiliyorlarsa verin dedik. Şartlar, kredi, ortak üretim uygunsa tabii. Ortak üretim, teknoloji, kredi şart. Ben size vereyim ama anahtar bende olsun, kusura bakma. Böyle bir şey olmaz, bunlar tarih oldu. Biz S-400'de anlaştık. Belki S-500'e gireceğiz. Ruslar S-400 konusunda bize gönderimini Temmuz'da yaptılar. İnşallah ilk partiyi Temmuz'da alacağız.”

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 21:53
SIRADAKİ HABER