AB’den coronavirüs aşısı için çağrı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı von der Leyen, dünyadan yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele için bağış istedi.

© REUTERS
AB’den coronavirüs aşısı için çağrı

Ursula von der Leyen, yaptığı açıklamada, "dünyanın tüm ülke ve örgütlerine" Covid-19’la mücadele için bağış yapma çağrısında bulundu.

4 Mayıs Pazartesi günü uluslararası bir bağışçılar konferansı düzenleneceğini kaydeden Von der Leyen amaçlarının, coronavirüs aşısının geliştirilmesi için 7,5 milyar euro temel finansman toplamak olduğunu söyledi.

Toplanacak bağışların, Covid-19 salgınının tanı, önleme ve tedavi sürecine ilişkin araştırmalarda kullanılması planlanıyor.

"Coronavirüs Küresel Yanıt" adını taşıyan inisiyatif kapsamında, "aşı, tanı maddesi ve terapilerin daha hızlı bir biçimde geliştirilmesi ve üretilmesi için bir finansman ve koordinasyon platformu" oluşturulması hedefleniyor.

İnisiyatifin himayesinin AB kurumlarının yanı sıra Fransa, Almanya, İngiltere, Norveç ve Suudi Arabistan tarafından üstlenildiği belirtildi.

İnisiyatife "şirket yöneticileri, hayırseverler, sanatçılar ve vatandaşlardan" da destek istendi. Araştırma finansmanına ek olarak, Dünya Bankası, Bill ve Melinda Gates Vakfı, uluslararası aşı kuruluşları Cepi ve Gavi'nin de dahil olduğu bir dizi kuruluş destek verecek.

Ortak bir açıklama yayımlayan bu kuruluşlar, "uluslararası toplum ve siyasi liderlere bu çığır açıcı işbirliğini destekleme" çağrısında bulundu. Açıklamada, geliştirilecek aşıya her insanın erişimi olması gerektiği de vurgulandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de birkaç gün önce bu tür bir inisiyatife Almanya'nın "büyük destek" vereceğini taahhüt etmişti. Merkel, "Bu virüsü ancak güçlerimizi birleştirerek, kuvvetli bir ittifak kurduğumuz takdirde yenebiliriz" ifadelerini kullanmıştı.

SIRADAKİ HABER