AB’den coronavirüs toplantısı

Avrupa Birliği (AB), Çin'de ortaya çıkan yeni tip coronavirüs salgınını görüşmek için sağlık güvenliği komitesini toplayacağını duyurdu.

© AFP
AB’den coronavirüs toplantısı

AB Komisyonu sözcülerinden Stefan de Keersmaecker, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin'den olası tahliye kararlarını üye ülkelerin aldığını, ihtiyaç olması durumunda Komisyon'un gerekli desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti. 

De Keersmaecker, "Sağlık güvenlik komitesi bugün toplanarak coronavirüs salgını çerçevesinde hızla değişen durumu ele alacak" açıklamasında bulundu.

Coronavirüs salgınının Fransa'da tespit edildiğini anımsatan de Keersmaecker, komitenin virüsle mücadele bağlamında hangi hazırlıkların yapıldığını ve hangi önlemlerin alınacağını görüşeceğini aktardı. 

AB geçen hafta coronavirüs salgınının üye ülkelere ulaşabilme riskini düşükten orta seviyeye yükseltmişti.

Yeni tip coronavirüs ilk olarak 12 Aralık'ta Vuhan'da tespit edilmişti. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, ülke genelinde yeni tip coronavirüs (2019-nVoC) nedeniyle can kaybının 80'e, virüsün bulaştığı kişi sayısının da 461'inin durumu ağır olmak üzere 2 bin 744’e yükseldiği belirtilmişti.

SIRADAKİ HABER