AB’den İran ve Libya toplantısı

AB Dışişleri Bakanları Konseyi, Belçika’nın başkenti Brüksel’de olağanüstü toplanacağı bildirildi.

© AFP
AB’den İran ve Libya toplantısı

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Konseyi bugün, Belçika'nın başkenti Brüksel'de olağanüstü toplanıyor.

Toplantıya NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in de katılacağı açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde başlayan ABD-İran krizi ve Türkiye’nin Libya’ya asker gönderme kararından sonra AB kurumlarında başlayan diplomasi yoğunluğu sürüyor.

İlk olarak İran’a arabuluculuk öneren AB, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i Brüksel’e davet etmiş ancak yanıt alamadığı belirtilmişti.

Arkasından gelen misilleme saldırıları sonrası İran’a karşı ses tonunu yükselten AB’nin İran krizinde nükleer anlaşma odaklı diplomasiyi sürdürmesi bekleniyor.

AB Dışişleri Bakanları Konseyi'nden ele alınacak bir diğer konu ise, Libya’daki durumun olduğu belirtildi.

Libya ve İran konusunu ele alacak olan AB Dışişleri Bakanları toplantısından sonra üye devletler adına ortak bir karar metni yayımlanması bekleniyor.

İRAN - ABD GERİLİMİ

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi Mühendis, 3 Ocak’ta Bağdat Havalimanı yakınında araçlarına düzenlenen füze saldırısıyla öldürülmüştü.

Saldırıda, Süleymani ve İranlı subayların yanı sıra Mühendis'in de aralarında bulunduğu 5 Iraklıyla 10 kişi hayatını kaybetmişti.

Devrim Muhafızları Ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, İranlı general Kasım Süleymani'nin intikam operasyonu kapsamında, ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'nün onlarca karadan karaya balistik füzeyle vurulduğu belirtilmişti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise İran’ın ABD askerlerinin konuşlu olduğu Ayn el-Esed ve Erbil üslerine 12’den fazla balistik füze ile saldırı düzenlediğini ve ilk hasarların değerlendirilmeye çalışıldığını açıklanmıştı.

LİBYA’DAKİ GELİŞMELER

Büyük petrol yataklarına sahip Kuzey Afrika ülkesi Libya'da, eski devlet başkanı Muammer Kaddafi’nin 2011 yılında iktidardan düşürülmesinden bu yana yönetim kaosu yaşanıyor.

Ülkenin doğusu ve güneyinde birçok bölgeyi kontrolü altında bulunduran General Halife Hafter, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından resmi hükümet olarak kabul edilen, Fayiz el Sarac liderliğindeki Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) karşı iktidar için silahlı mücadele veriyor.

Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yanı sıra Rusya tarafından da desteklenen General Hafter, geçen Nisan ayında başkent Trablus’a yönelik bir harekat başlatmıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2020, 11:39
SIRADAKİ HABER