AB’den Rusya’ya çağrı: İdlib için harekete geçin

14 Avrupa Birliği (AB) ülkesinin dışişleri bakanları, Suriye’nin İdlib kentinde yaşanan gelişmelerle ilgili Rusya'dan kalıcı siyasi bir çözüm için harekete geçmesi çağrısında bulundu.

© AP
AB’den Rusya’ya çağrı: İdlib için harekete geçin

Fransız Le Monde gazetesinin manşetinden yayımlanan İdlib çağrısına, Fransız Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian'ın yanı sıra, Almanya, Hollanda, İrlanda, Polonya, İtalya, Belçika, İspanya, Finlandiya, Danimarka, İsveç, Litvanya, Estonya ve Portekiz dışişleri bakanları imza attı.

Söz konusu metinde Şam yönetiminin İdlib kentinde bombardımanlarını sürdürdüğü ve sivillerin hedef alındığı belirtilerek, çok sayıda kadın, çocuk ile yaşlı sığınmacının kamplarda hastalıklarla karşı karşıya olduğu kaydedildi.

RUSYA'YA “TÜRKİYE İLE MÜZAKERELERE DÖN” ÇAĞRISI

14 AB Bakanı, İdlib'deki radikal grupların varlığından haberdar olduklarını ve terörü hafife almadıklarını ancak "Terörle mücadelenin uluslararası hukukun çiğnenmesi için gerekçe oluşturamayacağını" kaydetti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Şam yönetimini ve onun destekçilerini, özellikle de Rusya'yı, bu bombardımana bir son vermesi ve 2018 sonbaharındaki ateşkes kurallarına geri dönmeye çağırıyoruz. Özellikle sivil nüfusun hayatta kalabilmesi için bölgede görev yapan sivil toplum örgütleri ile insani kuruluşların temsilcileri ve sağlık görevlilerinin güvenliğini sağlama konusunda gereğini yapmaya davet ediyoruz. Rusya'yı, İdlib'de tansiyonun düşmesi ve siyasi çözüme geri dönülmesi için Türkiye ile müzakerelere devam etmeye çağırıyoruz."

Rusya'nın, Suriye'ye insani yardım konusunda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) nezdindeki girişimleri engellediği de vurgulanan çağrıda, insani yardımın geçebilmesi için Yarubiya bölgesinin açılması istendi. Suriye krizinin yalnızca siyasi çözüm ile son bulabileceğini yineleyen bakanlar, Şam yönetiminin Cenevre'deki tüm siyasi çözüm çabalarını da tıkamaktan vazgeçmesini istendi.

“DESTEĞİMİZİ DEVAM ETTİRECEĞİZ”

AB Bakanları, "Komşu ülkelerin evlerinden olan Suriyeliler için gösterdiği çabaları destekliyoruz. Avrupalılar olarak biz de sorumluluğumuzu üstleniyoruz. İnsani yardım konusunda Suriye halkına en çok AB ülkeleri destek veriyor. İdlib krizi karşısında da bu desteğimizi devam ettireceğiz" dedi.

Bakanlar, Suriye'de işlenen savaş suçlarının cezasız kalmaması için, BM tarafından oluşturulan uluslararası bağımsız araştırma komisyonunun, Şam yönetiminin hesap vermesi ve işlediği savaş suçlarının Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşınabilmesi için yürüttükleri delil toplama çalışmalarına da destek verdiklerini belirtti.

RUSYA'DAN ATEŞKESE RET

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib'deki silahlı gruplarla ateşkes yapma çağrılarını reddetmişti.

İsviçre'deki BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen BM İnsan Hakları Konseyi'nin 43’üncü oturumunda konuşan Lavrov, "İdlib'deki teröristlerle ateşkes yapmanın onlara ayrıcalık tanımak ve onları desteklemek anlamına geleceğini" söylemişti.

Lavrov, konuşmasına şöyle devam etmişti:

"Uluslararası toplum ve BM İnsan Hakları Konseyi, başlarını kaldıran aşırılık yanlılarının önünü kesmelidir. Şu anda bazı meslektaşlarımız, bilerek ya da bilmeyerek, radikal ve terörist grupların vahşetlerini haklı gösterme arzusu içinde. İdlib'deki duruma ilişkin görüşmelerde yaşandığı gibi, haydutlarla ateşkes anlaşması yapma olasılığına ilişkin çağrıları açıklamak zor. Bu tür eylemler, insan haklarını savunma amacını göstermez, aksine teröristlere ayrıcalık tanınması ve onların faaliyetlerinin desteklenmesi anlamına gelir."

Lavrov, teröristlerle ateşkes yapmanın evrensel konvansiyonları ve BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı çok sayıda kararı en ciddi şekilde ihlal edeceğini vurgulamıştı.

SIRADAKİ HABER