ABD’li komutan: DSG’ye desteğe devam

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, Suriye'deki Kürt partnerlerine yardım etmenin yanı sıra onlara yönelik tehditleri de önleyeceklerini söyledi.

© REUTERS
ABD’li komutan: DSG’ye desteğe devam

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetleri Komitesi'nde Suriye'deki duruma ilişkin açıklamalarda bulunan Dunford, "Özellikle Suriye'deki askeri harekatın sürekliliğini sağlamayı hedefliyoruz. Bu süreklilik, DAİŞ'le mücadele görevini sonuna kadar götürmek için Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile ortaklık yapılmasını kapsıyor" dedi.

Türkiye'nin Suriye sınırındaki güvenlik çıkarlarının güvence altına alınmasını sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Dunford, "Trump'ın Suriye'de kalan birliğin görevine devam etmesi kararına istinaden şu anda geçerli kısa vadeli planımız, Kürt partnerlerimize yönelik eğitimlerin ve yardımların sürdürülmesinin yanı sıra onlara yönelik meydan okumaları ve tehditleri önleyecek bir çerçeve yapı oluşturulmasını öngörüyor" ifadelerini kullandı.

Dunford, DAİŞ'in Suriye'de sahadan temizlenmesine rağmen militanların küresel imkân ve kabiliyetlerini koruduğunun da altını çizdi.

DAİŞ’LE MÜCADELE

Bağoz’un tamamen DAİŞ’ten temizlenme ilanından sonra, ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’nin DAİŞ’ten tamamen temizlenmesini ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin çabalarıyla mümkün olduğunu açıklamıştı.

Trump, “ABD ve ortakları, Irak güvenlik güçleri ve Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile birlikte DAİŞ’in kontrolünde bulunan Suriye ve Irak topraklarını militanlardan temizledi” demişti.

Trump, ayrıca ABD’nin DAİŞ’in ‘faaliyette bulunduğu her yerde’ zafer kazanılmadıkça örgütle mücadele etmeyi sürdüreceğini söylemişti.

Öte yandan ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey de ABD'nin Avrupalı müttefiklerinden Batı Kürdistan (Rojava) için daha güçlü askeri destek vermeleri beklentisinde olduğunu açıklamıştı.

SIRADAKİ HABER