ABD’li Senatör’den flaş YPG açıklaması

ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, “YPG’nin PKK’nin politik kolu” olduğunu söyledi.

© REUTERS
ABD’li Senatör’den flaş YPG açıklaması

ABD’li senatör Lindsey Graham, Ankara’daki görüşmelerinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile yaptığı görüşmelerden sonra basın toplantısı düzenledi.

Görüşmelerinde Suriye konusunun öne çıktığını aktaran Graham, Obama dönemindeki ABD stratejisinin hatalı olduğunu belirterek, “YPG’nin silahlandırılması planını öğrendiğimde bunun Türkiye için ne anlama geldiğini çok iyi biliyordum. YPG’nin siyasi kolu PKK ile bağlantılıdır. Kanıtlar gayet açıktır” diye konuştu.

ABD askerinin Suriye’den çekilmesi kararıyla ilgili konuşan Graham, “(Yönetimin) Çekilme isteğini anlıyorum. Ama planlı olmayan bir çekilme kaos olur. Başkan Donald Trump’a Obama’nın yaptığını yapmaması, yani öylece çıkıp gitmemesi konusunda uyardım” dedi.

Çekilmenin üç amaca hizmet etmesi gerektiğini vurgulayan Graham, şöyle devam etti:

 “Türkiye'yi korumalı ve Suriye'de Türkiye için ortaya çıkardığımız sorunu çözmeliyiz. Başkan’a söyledim. Eğer çekilirsek ve bunu düzgün yapmazsak Türkiye için bir kabus yaratmış oluruz. Obama, YPG’yi silahlandırarak Türkiye için bir kabus yarattı. Trump, çekilmede çok dikkatli olmalı ve bu sorunu Türkiye’nin kucağına bırakmamalı.”

ÇEKİLME KARARI

Çekilmenin DAİŞ’e karşı verilen savaşı sonlandırmayacağını ve yeni bir savaşın başlatılacağını vurgulayan Graham, "Türkiye'nin bu sorunun çözüldüğüne ikna olacağı ve gelecekteki ABD müttefiklerinin Washington ile çalışmanın iyi bir şey olduğuna ikna edecek" dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’ın hedefleriyle ilgili de konuşan Graham, şöyle devam etti:

"Sanırım General Dunford'ın bu hedefleri tamamlayacak bir planı var. YPG unsurlarını buradan uzaklaştıracak Türkiye'nin kendisine tehdit hissetmeyeceği yönünde General Dunford'ın bir planı var. Bu bölgede Türkiye'nin ulusal güvenlik kaygılarını giderecek bir tampon bölge oluşturabiliriz. Tüm bunları yaparken geçmişte bize yardım eden insanların kaygılarını da gidermeyi başarmış oluruz. Bunu doğru yapmamız önemli. Benim 2016'da neyin geleceğini görmüş olmam üzücü. Asıl bunu doğru yapamamanın sonuçları 2016'dakinden çok daha feci olabilir." 

“ESAD BİR SAVAŞ SUÇLUSU”

Esad’ın bir savaş suçlusu olduğunu ve birçok kongre üyesinin de Esad’ı böyle tanımladığını sözlerine ekleyen Graham, şunları ifade etti:

"Ancak ne zaman ki Esad 400 bin kişiyi öldürdü bu adamın meşruiyetini sürdürmesinin mümkün olmadığına karar verdi. Amaç çatışmayı sonlandırmak, Cenevre'ye giderek, yeni bir anlaşma sağlamak, anayasanın yazımı ve sonrasında seçimleri gerçekleştirmek. İşte hedefimiz bu ama bu hedefi nasıl gerçekleştirirsiniz? Bunun için neye ihtiyacınız var, elinizde koza ihtiyacınız var. Kuzey Suriye'yi İranlılara bırakmak bu amacınıza katkı sağlamaz. Bizim çekilmemiz İsrail'deki dostlarımıza, Tahran'dan Beyrut'a Suriye'nin içinden geçen süper hızlı bir otoban bırakacağımız yönünde bir imaj verecektir. İsrailli dostlarımız için Suriye, ikinci bir Lübnan haline gelecektir." 

MİNBİC YOL HARİTASI

Öte yandan Minbic’le ilgili yol haritasından söz eden Graham, "Benim öngördüğüm güvenli bölge, Minbic yol haritası ortaya konmadan hayata geçmesi mümkün görünmüyor. İlk başta bizim ABD olarak yapmamız gereken, Minbic yol haritasını hayata geçirmek. Bunlar da ortak devriye, YPG'nin Minbic'den uzaklaştırılması, sonrasında Fırat'ın doğusuna uzanan bir tampon bölge” dedi

Minbic yol haritası doğru şekilde yapılmazsa tampon bölgenin başarıya ulaşamayacağını dile getiren Graham, “Ama Minbic yol haritasını doğru şekilde yürütebilirsek, güvenli bölge herkes için kazan-kazan durumunu ortaya çıkartacaktır” diye konuştu.

KÜRTLERLE İLGİLİ AÇIKLAMALARI

Önceki haftalarda ABD askerinin Suriye’den çekilmesi kararıyla ilgili konuşan Lindsey Graham, şunları dile getirmişti:

"Hiç kimse yokken Kürtler yanımızdaydı. Ve Başkan da onların içinde olduğu durumun farkında. Trump, Türkiye ile konuşacak ve onlara ihtiyaçları olan tampon bölgeyi alacakları konusunda güvence verecek. Şu dünyada son istediğimiz şey Kürtler ve Türkler arasında bir savaş. Bu durum DAİŞ üzerindeki baskıyı azaltır ve daha da önemlisi İran bu durumun kazananı olur."

SIRADAKİ HABER