Abdulmehdi: ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne füzeler isabet etti

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Yeşil Bölge’ye atılan bazı füzelerin ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne isabet ettiğini açıkladı.

© AFP
Abdulmehdi: ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne füzeler isabet etti

Irak Başbakanlık basın ofisinin açıklamasında sözlerine yer verilen Abdulmehdi, "Yabancı misyon temsilciliğine yönelik düşmanca saldırı, ABD Büyükelçiliği binasının içerisine düşen füzelerle tekrarlandı. Yasa dışı bu eylemi kınarken, güvenlik güçlerimize, saldırıyı yapanların yakalanıp adalete teslim edilmesi için talimat verdik" ifadelerini kullandı.

Bu tür saldırıların Irak'ı çekişme sahasına dönüştürebileceği uyarısında bulunan Abdulmehdi, ülkedeki yabancı misyon temsilciliklerini koruma görevine bağlı olduklarını bildirdi.

Bu açıklamadan birkaç saat önce Irak hükümetine bağlı Güvenlik Medya Ağı, Yeşil Bölge'ye 5 adet Katyuşa füzesiyle saldırı düzenlendiğini açıklamıştı.

Açıklamada, füzelerin ABD Büyükelçiliği’ne isabet ettiği bilgisine ise yer verilmemişti.

Saldırı sonucu herhangi bir zararın tespit edilmediği belirtilen açıklamada, saldırının kimin tarafından düzenlendiğine ilişkin ise bilgi verilmedi.

PROTESTOCULAR İLE GÜVENLİK GÜÇLERİ ARASINDA ÇATIŞMA

Öte yandan pazar günü Bağdat başta olmak üzere birçok kentte devam eden hükümet karşıtı gösterilerde, polis protestoculara karşı göz yaşartıcı gaz ve gerçek mermi kullandı.

Protestoların devam ettiği meydanları boşaltmaya çalışan güvenlik güçleri ve protestocular arasında çıkan çatışmalarda Bağdat'ta en az 14; Nasıriye'deyse en az 17 kişi yaralandı.

Protestocular gerçek mermi kullanan güvenlik güçlerine taş ve molotofkokteyli atarak karşılık verdi.

Irak'ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'ın, 24 Ocak'ta gösterilere verdiği desteği çektiğini duyurmasının ardından güvenlik güçleri cumartesi sabahı meydanlara müdahale etmeye başlamıştı.

Güvenlik güçlerinin müdahalesi sonrası başkentteki Ahrar Köprüsü, Tayaran Meydanı ve Muhammed Kasım otobanı yeniden trafiğe açılmıştı.

Irak'ta Göstericiler Koordinasyon Komitesi, yayımladığı yazılı açıklamada, Sadr'ı desteğini çektiği için ihanetle suçlamıştı.

Irak'ta 1 Ekim 2019'dan bu yana yolsuzluk, altyapı yetersizliği, işsizlik ve ülkenin iç işlerine yönelik dış müdahaleler gibi çeşitli gerekçelerle hükümet karşıtı gösteriler düzenleniyor.

Başbakan Adil Abdulmehdi, protestolar üzerine 29 Kasım'da istifa etti, buna karşın ülkede yeni hükümet hâlâ kurulamadı.

SIRADAKİ HABER