Af Örgütü'nden Merkel'e Kavala çağrısı

Almanya Başbakanı Merkel yarın İstanbul'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek. İki liderin Libya ve Suriye'yi ele alması beklenirken, Af Örgütü'nden Merkel'e bir çağrı geldi. Kurum Merkel'den, insan hakları savunucusu ve iş insanı Osman Kavala'nın serbest bırakılması için girişimde bulunmasını istedi.

DPA
Af Örgütü'nden Merkel'e Kavala çağrısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yarın yapacağı İstanbul ziyareti öncesinde, Uluslararası Af Örgütü’nden bir çağrı geldi. Örgüt Merkel’den, tutuklu iş insanı ve insan hakları savunucusu Osman Kavala’nın serbest bırakılması için girişimde bulunmasını istedi.

Af Örgütü Türkiye uzmanı Andrew Gardner, “İnsan hakları savunucularına yönelik baskılara son verilmesi için somut adımlar atılması, Angela Merkel ile Türkiye Cumhurbaşkanı arasındaki görüşmelerin merkezinde olmalı” dedi. Gardner, Kavala’nın serbest bırakılmasının ve Af Örgütü Türkiye Şubesi Onursal Başkanı Taner Kılıç’ın beraat etmesinin belirleyici olduğunu söyledi.

KIBRIS’IN DA TALEBİ VAR

Merkel’e bir çağrı da, Türkiye’yle Doğu Akdeniz’de gerilim yaşayan Avrupa Birliği üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti’nden geldi. Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Merkel’i telefonla arayarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la yarın yapacağı görüşmede ‘Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki yasadışı eylemlerin derhal durdurması’ mesajını vermesini istedi. Merkel’in, Lefkoşa’nın mesajını Cumhurbaşkanına ileteceğini ve AB’nin tutumlarını vurgulayacağını söylediği belirtildi.

ALMAN BASINI: MERKEL YARGI BAĞIMSIZLIĞI BEKLENTİSİNİ İLETECEK

Merkel ile Erdoğan’ın yarın yapacakları görüşmede, gerilimli bir süreçten geçen ikili ilişkilerin yanı sıra Libya, Suriye ve Doğu Akdeniz’deki sondaj krizini masaya yatırması bekleniyor. Alman basınına göre Merkel Erdoğan’a, yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi yönünde somut adımların atılması beklentisini de bir kez daha iletecek.

Türkiye’de tutuklu Alman vatandaşları ve Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’ne hukuki danışmanlık hizmeti veren avukat Yılmaz S.’nin geçen yılın Eylül ayından bu yanan “casusluk” suçlamasıyla cezaevinde bulunması, gerilime yol açan konu başlıkları arasında yer alıyor. (Duvar, DW Türkçe)

SIRADAKİ HABER