Afganistan Cumhurbaşkanı ülkesini terk etti, Taliban Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda!

Reuters Haber Ajansı, Afganistan'ın başkenti Kabil'de Taliban'ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın kontrolünü ele geçirdiğini duyurdu. Bir NATO yetkilisi, Kabil havaalanındaki tüm ticari uçuşların askıya alındığını, yalnızca askeri uçakların çalışmasına izin verildiğini söyledi.

Afganistan Cumhurbaşkanı ülkesini terk etti, Taliban Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda!

Reuters Haber Ajansı, Afganistan'ın başkenti Kabil'de Taliban'ın Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın kontrolünü ele geçirdiğini duyurdu. Bir NATO yetkilisi, Kabil havaalanındaki tüm ticari uçuşların askıya alındığını, yalnızca askeri uçakların çalışmasına izin verildiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan'da yaşayan Türk vatandaşlarına ilişkin, "Dönmek veya kalmak isteyen vatandaşlarımız, bazıları kalmak istiyor biraz önce söylemiştim. Bize hem Büyükelçiliğimize hem de konsolosluk çağrı merkezimiz 7 gün 24 saat hizmet veriyor yurtdışındaki yaşayan tüm vatandaşlarımıza." ifadelerini kullandı.

17:00 Eşref Gani ülkeyi terk etti
Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, akşam saatlerinde Kabil Havalimanı'ndan kalkan bir uçakla ülkesinden ayrıldı. Sabah saatlerinde Taliban'ın başkent Kabil'e girmesinin ardından, 2014 yılından beri ülkenin cumhurbaşkanı olan Gani, Afganistan'ı terk etti. Gani ayrılığın ardından "Kabil'de kalsaydım insani felaket yaşanacaktı" dedi.

19:50 Taliban, kentte kamu binalarını almaya başladıklarını duyurdu 
Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, hükümet güçlerinin başkent Kabil'den ayrılması nedeniyle kentin ve kamu binalarının kontrolünü almaya başladıklarını açıkladı.

Mücahit, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, başkenti barışçıl şekilde devralmak istediklerini ve bu nedenle güç kullanmadıkları ancak hükümet güçlerinin bölgeden ayrılıp binaları boşalttığını belirtti.

Bunun üzerine olası hırsızlık olaylarının da önlenmesi için merkezde ve kamu binalarında kontrolü almaya başladıklarını kaydeden Mücahit, "kentte güvenliği sağlayacakları" ifadesini kullandı.

Mücahit, Taliban'ın sivillerin evlerine girilmesine izin vermeyeceğini ifade etti. 

20:04 Kabil havaalanında silah sesleri
ABD'nin Kabil Büyükelçiliği, vatandaşlarını Kabil havaalanında silah seslerinin duyulduğu yönünde haberler geldiği konusunda uyardı.

Büyükelçiliğin güvenlik uyarısında, ABD vatandaşlarından bulundukları yere sığınmaları istenirken, "Kabil'de güvenlik durumunun hızla değiştiği" ifadesi kullanıldı.

Büyükelçilikteki bütün faaliyetlerin durdurulduğu belirtilen güvenlik uyarısında, Kabil havaalanında silah seslerinin duyulduğu haberlerinin geldiği kaydedildi.

Uyarıda ayrıca büyükelçilik çalışanları ve vatandaşların Afganistan'dan tahliye edilmesi için gerekenlerin yapıldığına işaret edildi.

Associated Press ajansı kaynakları da ABD'nin Afganistan maslahatgüzarının ABD askerleri tarafından elçilikten Kabil havaalanına getirildiği bilgisini paylaştı.

20:45 NATO: Tüm ticari uçuşlar askıya alındı 
NATO yetkilisi, Kabil havaalanındaki tüm ticari uçuşların askıya alındığını, yalnızca askeri uçakların çalışmasına izin verildiğini söyledi.
  
20:57 Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Diplomatik misyonlarımızla ilgili gerekli tedbirleri aldık
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan'daki gelişmelerle ilgili Türk vatandaşların güvenliği konusunda, "Diplomatik misyonlarımızla ilgili gerekli tedbirleri aldık. Kabil Büyükelçiliğimiz faaliyetlerini sürdürüyor" açıklamasını yaptı. 

21:35 Afganistan'dan ayrılan Gani: Kabil'de kalsaydım insani felaket yaşanacaktı
Afganistan'dan ayrılan Eşref Gani'den ilk açıklama geldi. Afgan halkının canını ve malını korumak, kan dökülmesini önlemek için Kabil'den ayrıldığını söyleyen Gani, “Kabil'de kalsaydım insani felaket yaşanacaktı. İsteyen silahlı Taliban'ın karşısına çıkmalıydım ya da son yirmi yılımı korumaya adadığım aziz ülkemi terk etmeliydim. Taliban beni uzaklaştırmayı başardı, tüm Kabil'e ve Kabil halkına saldırmak için buradalar. Kan dökülmesini önlemek için en iyisinin ayrılmak olduğunu düşündüm” açıklamasını yaptı.
Gani şöyle devam etti:

"Bugün zor bir seçimle karşılaştım. Ya Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girmek isteyen silahlı Taliban'ın karşısına çıkmalıydım ya da son yirmi yılımı korumaya adadığım aziz ülkemi terk etmeliydim.

Taliban beni uzaklaştırmayı başardı, tüm Kabil'e ve Kabil halkına saldırmak için buradalar. Kan dökülmesini önlemek için en iyisinin ayrılmak olduğunu düşündüm.

Taliban yeni bir tarihsel sınavla karşı karşıya; ya Afganistan'ın adını ve onurunu koruyacaklar ya da başka yerlere ncelik verecekler. Pek çok insan korku içinde ve geleceğe güvenmiyor. Taliban'ın Afganistan'ın tüm halkı, milletleri, farklı sektörleri, kız kardeşleri ve kadınları nezdinde meşruiyet kazanması ve halkın kalbini kazanmasını gerekiyor. Bunu yapmak için net bir plan hazırlayın ve bunu halkla paylaşın."

22:53 Pentagon asker sayısını arttırdı 
Reuters'ın haberine göre, Pentagon, Kabil'den tahliyeye yardım etmek için 1.000 asker daha yetkilendirdi ve Afganistan'da beklenen toplam asker sayısını 6.000'e çıkardı.

23:12 BM'den toplanma kararı
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesinin ardından yarın acil toplanacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2021, 22:25
SIRADAKİ HABER