Afganistan’da 4 kadın aktivistin cansız bedeni bulundu

Cansız bedeni bulunan kadınlardan birinin, Taliban'ın dayatmalarına karşı mücadelesiyle bilinen genç aktivist Forouzan Safi olduğu belirtildi.

© TWITTER
Afganistan’da 4 kadın aktivistin cansız bedeni bulundu

Taliban’ın 15 Ağustos’ta hakimiyetini ilan ettiği Afganistan’da 4 kadın aktivistin cansız bedeni bulundu. Kimliği netleşen Forouzan Safi ile diğer 3 aktivistin cansız bedenleri Mezar-ı Şerif'teki Khalid ibn al-Walid kasabası yakınlarındaki bir çukurda bulundu. Katledilenlerden 30 yaşındaki Forouzan Safi'nin, kadınlara yönelik faaliyetlerde aktif olduğu ve Mezar-ı Şerif'teki özel bir üniversitede ders verdiği öğrenildi.

JİNHA’nın haberine göre Forouzan Safi’nin arkadaşı, Safi’nin evinden günler önce ayrıldığında ailesi ve tanıdıklarıyla bağlantısının birkaç saat içerisinde kesildiğini ve günlerdir kayıp olduğunu aktardı. Yakınları “Aslında bizler onun yurt dışına çıkmış olabileceğini düşünmüştük. Hiç kimseyle teması olmamıştı. Ancak bir çukurda kurşunlanmış cansız bedenini bulduk” diyerek olayın kendileri için çok üzücü olduğunu aktardı.

‘ÇOK AKTİF VE CESUR BİR KADINDI’

“Çok aktif ve cesur bir kadındı. Mezar-Şerif’teki tüm etkinliklerin öncülüğünü yapardı. Taliban’ın uygulamalarına boyun eğmez, karşı çıkardı” diye konuşan Forouzan Safi’nin arkadaşı katliamdan Taliban’ın sorumlu olduğunu, 4 aktivist kadının kaçırıldıktan sonra katledilerek buraya atıldığını düşündüğünü belirtti.

Yaşamını yitiren diğer üç kadının henüz kimlikleri belirlenemezken, Taliban’ın konuyla ilgili açıklama yapmadığı bildirildi.

SIRADAKİ HABER